„Myslím si, že jsou v tom i případy, kdy to přerušují kvůli EET na dočasnou dobu, aby si to rozmysleli," řekl vedoucí krajského odboru živnostenského podnikání Boris Cyrány.

Pětašedesátiletá Zdeňka Čáslavková ze Sloupnice s manželem hostinec také zavřela. Zatím živnost jen pozastavila na dobu na neurčitou. Elektronické evidence se obávala, s počítačem si moc nerozumí.

„My už to měli jako přivydělání k důchodu. Deset tisíc do EET se mi nechce. Hospoda tu byla od roku 1907. Manžela to vzalo, on se tady před 67 lety narodil," řekla Čáslavková.

Od září do pondělí přerušila hostinskou činnost 293 podnikatelů. Z toho jich bylo od začátku prosince do pondělí 102. V září mělo živnostenský list na hostinskou činnost 8473 lidí.

S pardubickým pivovarem rozvázalo do začátku prosince smlouvu šest podnikatelů. Pivovar dopředu oslovoval menší hospody na vesnicích, že jim se zavedením EET pomůže, čehož využila dvacítka hostinských. „Náš IT technik asi od tří výrobců vybral vhodná řešení, zprostředkovali jsme jim lepší cenu, nabízeli jsme i zdarma uvedení do provozu," řekl Martin Jeszik z pivovaru.

Vláda očekává, že EET omezí daňové úniky a narovná podnikatelské prostředí. Pravicová opozice opatření kritizuje. V sobotu proti elektronické evidenci tržeb demonstrovalo na Václavském náměstí v Praze několik stovek lidí.