„Tradičně je u nás hodně Ukrajinců, ale i cizinců z dalších zemí bývalého Sovětského svazu, dále Vietnamci a občané z východní části Evropské unie, pobaltských republik a samozřejmě z Polska a Slovenska,“ uvedl ředitel hradeckého úřadu práce Martin Horák.

Občané Evropské unie už nepotřebují pracovní povolení, takže zaměstnavatelé pouze splní administrativní povinnost a úřadu práce jen nahlásí skutečnost, že cizince zaměstnali.

„Mezi nejpočetnější skupiny patří stavební dělníci, kvalifikovaní i nekvalifikovaní, a skupina spjatá se strojírenstvím. Ta je významná z hlediska zaměstnavatelů. Je to i skupina, kterou preferujeme. Radost moc nemáme ze zaměstnávání cizinců ve stavebnictví,“ řekl Martin Horák.

V hradeckém okrese bylo k 29. únoru evidováno úřadem práce 4237 zaměstnaných cizinců, z toho 1198 ze zemí EU. Počtem zaměstnaných cizinců se Hradecko zařadilo na sedmé místo v republice.

Asi největším zaměstnavatelem zahraničních pracovníků v okrese je hradecká strojírenská firma ZVU Potez, kam před časem nastoupila skupina vietnamských svářečů. Strojírenské firmy na Hradecku postrádají především obráběče kovů, strojní zámečníky, obsluhu horizontálních fréz, ale i zaměstnance do technických funkcí, dále konstruktéry nebo projektanty.

Lukáš Holeček (lh)