Nabídky cestovních kanceláří v republice i v hradeckém regionu zrovna nehýří možnostmi pořídit si dovolenou narychlo.

Oblíbené last minute zájezdy se v letošní nabídce cestovních kanceláří v regionu zrovna moc neobjevují. Kdo tedy využil podzimních slev za včasný nákup, má nyní vyhráno.

„My máme zájezdy skoro vyprodané, takže last minute moc neděláme. Když by si někdo teď chtěl zajistit dovolenou na příští týden, může být rád, že se vůbec něco najde.“ řekl ředitel hradecké B&K Tour Michal Moravec.

Podobně na tom jsou i další cestovní kanceláře na Hradecku. I když v nabídce last minute mají, kolikrát musejí zájemci počítat s omezením.

CK Sana podle vyjádření jejího majitele Václava Mareše poskytuje last minute zájezdy a to s velmi zajímavými slevami. Avšak v některých případech už musejí klienti počítat s vlastní dopravou. „Autobusové zájezdy jsou už nyní poměrně plné. Zákazník tudíž musí počítat s možností vlastní dopravy,“ potvrdil Mareš.

Letošní výběr zájezdů na poslední chvíli rozhodně není tak rozmanitý, jako tomu bylo v dřívějších letech. Ve srovnání například s loňským rokem je tento typ dovolených méně výhodný i po finanční stránce.

Důvodem toho je celkové snížení kapacity zájezdů. „Loni bylo prodáno 2,1 milionu zájezdů, z toho 40 procent last minute. To je až příliš vysoké číslo, které je pro cestovní kanceláře samozřejmě ekonomicky nevýhodné. Letos jsme proto snížili kapacity zájezdů tak, aby na last minute už nedocházelo tolik a nebyl problém je vyprodat. Lidé však očekávali kvůli krizi problémy cestovních kanceláří a na hojnost těchto nabídek se spoléhali. Teď ovšem nemají na poslední chvíli příliš z čeho vybírat.“ vysvětlil mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Jinou volbou se tak lidem toužícím po dnech odpočinku mimo domov staly i tuzemské lokality. Ačkoli v loňském roce zájem o zahraniční dovolenou klesl a právě ty tuzemské zažily největší boom za poslední roky, letos už podle Okamury další propad očekáván není.

Lidé si však vybírají bližší destinace a méně žádané tak jsou letecké zájezdy. „Nevadí mi, když jedu na dovolenou autobusem. Je to levnější a dnes už se dá pohodlně cestovat i tímto dopravním prostředkem. Vloni jsme takto byli s rodinou ve Španělsku. Letos uvažujeme o Itálii,“ uvedla Jana Tichá z Hradce Králové.

Že se do popředí opět dostávají zahraniční destinace potvrzuje i Michal Moravec z cestovní kanceláře B&K Tour. „Snížení poptávky po zahraniční dovolené jsme vůbec nezaznamenali, nejvíce na odbyt však jdou ty nejlevnější zájezdy,“ dodal.

ANKETA: Plánujete dovolenou dopředu nebo se rozhodujete narychlo?

Marie Kárová 77 let, Hradec Králové
Na dovolenou vyrážíme každý rok. Po Čechách cestujeme během roku s turistickým kroužkem, takže na naši dovolenou jezdíme zpravidla do zahraničí. To pak svoji cestu plánujeme dlouho dopředu, last minute nevyužíváme. Když předem zaplatíme zálohu, dostáváme také slevu.

Igor Hladík 41 let, Hradec Králové

Do zahraničí na dovolenou jezdím každý rok. Nejvíc jsem si oblíbil Řecko, a proto je také velmi často navštěvuji. Mám tam totiž známé. Dá se říct, že odjezd na dovolenou pokaždé plánuji tak nějak na poslední chvíli. Mám totiž docela nabitý program, takže to neřeším nějak předem.

Oldřich Stránský 51 let, Hradec Králové
Snažíme se každý rok někam vycestovat. Teď jsem se vrátil ze Špindlerova Mlýna. Ale jezdíme i do zahraničí. Já jsem spíš ten typ, který si dovolenou plánuje dopředu. I když si říkám, že last minute je asi nejlepší, ještě jsem jej nikdy nevyužil. Kupuju zájezd dopředu a většinou mám také slevu.

Tomáš Holý 18 let, Rychnov n. K.
Já jsem takto na dovolené ještě nikdy nebyl. Ale kdybych tedy měl vyrazit někam do zahraničí, asi bych si to naplánoval s dost velkým předstihem. Myslím, že vždycky je lepší si naplánovat věci předem, než to pak honit na poslední chvíli. Jednou bych se takhle rád podíval na Kubu.

Barbora Kýrová 37 let, Praha
Cestujeme pravidelně, do zahraničí i po Čechách. Jezdíme vždy individuálně, tedy ne s nějakým hromadným zájezdem. Většinou normálně autem. Když jedeme někam tady u nás, naplánujeme si to asi měsíc dopředu. Když do zahraničí, tak si letní dovolenou zajišťujeme v květnu.

Jaroslav Suchánek 45 let, Opatovice
Pro způsob dovolené se rozhoduji vždy dle situace. Pokud jedu někam s rodinou, využíváme většinou last minute nabídky, ale s partou obvykle dovolenou plánujeme dopředu. Nemám žádné špatné zkušenosti, proč bych last minute nevyužil, ale ani jednu možnost nijak nepreferuji.

Lukáš Brát 20 let, Dobřenice
Dovolenou si rád plánuji dopředu. Mám tak o všem přehled a dá se říct, že celkově mám věci víc pod kontrolou. Možná i to je důvod, proč jsem ani last minute zájezdy nikdy nevyužil, moc mě to neláká. Nejezdím ani na dovolenou „na blind“. Tohle není rozhodně nic pro mě.

Bronislav Jaroš