Boj s ekonomickou krizí formou snížení DPH z 19 na devět procent? „Stát tím přijde o dost peněz a nám to nikterak nepomůže, shrnul názory mnohých východočeských podnikatelů například Vlastimil Mete, jednatel pardubické úklidové firmy Stasys. „V obratu nám to nijak nepomůže. Zakázky máme pořád, krize nekrize, uklízet se totiž musí stále,“ dodal.

Vedení většiny Deníkem oslovených firem, na které by se snížená sazba vztahovala, se shodlo, že o snížení cen pro zákazníka by nemohla být stejně řeč. Z peněz navíc by si firmy hojily vlastní rány.

„Zlevňovat? V žádném případě. Neustále nám rostou ceny vstupů, to už bychom se vůbec neuživili,“ řekla majitelka velkého kadeřnického salonu v Hradci Králové Miloslava Kopáčová.

Už chodí méně zákazníků

Kopáčová už první dopady krize ve svém salonu pocítila. „Lidé začali šetřit a na tržbách to je znát. Navíc máme březen, těsně před daňovým přiznáním. A bude hůř,“ dodala Kopáčová. „Bylo by to pro nás fajn, úbytek zákaznic jsme již začali pociťovat. Ty stálé chodí pořád, ale vytratily se přespolní, co chodily jen jednou za čas,“ přisvědčila majitelka kadeřnictví v Hořicích Alena Milerová.

Podobně argumentují další provozovatelé kadeřnických salonů, opraven kol a obuvi, úklidových firem, pečovatelských služeb či stavebních firem a také pohostinství. Svorně říkají, že jim snížené DPH alespoň pomůže přežít a zachovat pracovní místa v době krize.

Některé z těchto služeb jsou zdaňovány devíti procenty již nyní, ale jen dočasně. Od příštího roku u nich měla daň vzrůst na základních 19 procent. Teď, po jednání ministrů financí Evropské unie, je ale naděje, že snížení na devět procent bude trvalé a ještě se k nim přidají další služby. „Myslím, že snížená DPH pomůže překlenout krizi hlavně malým a středním firmám.

My jsme zatím pokles zakázek nijak nezaznamenali,“ uvedl jednatel pardubické stavební společnosti Jamich Michal Švadlenka. Sociální demokraté by chtěli jít se snižovánímDPHještě dále a u stravovacích služeb redukovat sazbu na šest procent. O totéž usilují stavební firmy, těm se měla DPH od příštího roku vrátit na 19 procent.

Se zlevněním nepočítejte

„Se zlevněním, které by odpovídalo snížení DPH, bych rozhodně nepočítal,“ podotkl však Václav Stárek z Asociace hotelů a restaurací. Jediným, kdo v anketě Deníku připustil možné zlevnění služeb, je majitel opravny kol v Poličce Jan Boštík. „Doposud se na nás vztahuje DPH 19 procent a její pokles by hodně pomohl. Asi bychom snížili ceny pro zákazníky,“ uvedl Boštík.