V Senátu už protikuřácký nejspíš nenarazí a zákon navzdory svému nesouhlasu podepíše podle svých slov i prezident Zeman. Od května příštího roku si tak už nezakouříme ani v restauracích a barech.

Například asociace restauratérů prohlásila, že je to další krok k likvidaci živnostníků v pohostinství.

„Trh se již reguluje postupně sám. Toto opatření bude zvláště u venkovských hospod znamenat další likvidaci drobných živnostníků. Stejně jako v jiných zemích, pravděpodobně nepřinese snížení prodeje tabákových výrobků," řekl prezident asociace Václav Stárek.

Mnozí restauratéři se skutečně bojí odlivu zákazníků, což by podle nich byla po nedávno zavedené elektronické evidenci tržeb další rána.

Zastánci protikuřáckého zákona však slaví. „Jsem rád, že se konečně zařadíme mezi civilizované země," prohlásil například pardubický poslanec ANO Martin Kolovratník. Poukazuje tím na dosavadní „chybějící ochranu nekuřáků".

A mnozí z nekuřáků jsou za protikuřácký zákon skutečně rádi. „Kouření mělo být zakázáno i na předzahrádkách, bezohlednost kuřáků je strašná," uvedla Zdena Tichá z Hradce Králové.

Další, a to i někteří nekuřáci, ale protiargumentují velkým množstvím spontánně vznikajících nekuřáckých podniků a také zásahem do podnikatelských svobod.