Až do středověku lidé platili mincemi. Každý, kdo chtěl něco koupit, si s sebou musel vzít těžký váček se zlaťáky nebo stříbrňáky. Na trzích se tak platilo různými groši, tolary a dalšími platidly. Jenže vláčet se neustále s těžkým měšcem nebylo zrovna pohodlné ani praktické. A tak se objevily papírové bankovky.

Nejdříve se možná již mezi lety 600 až 900 používaly v Číně, která vynalezla papír, a zároveň se tam lidem nechtělo stále nosit s sebou těžké měděné mince. Místo nich dávali obchodníkům papírky, na nichž bylo napsáno, kolik mincí jim za ně příště zaplatí.
V Evropě se bankovky objevily v roce 1661 za panování švédského krále Karla XI., kdy je začala stockholmská banka tisknout kvůli nedostatku stříbrných mincí. Papírové bankovky byly lehké, do peněženky se jich vešlo hodně, a tak lidem na dlouhá staletí opět stačily.
S nástupem moderní počítačové techniky se však objevil bezhotovostní platební styk. Lidé či firmy při něm nepotřebují vyměňovat skutečné peníze, ty se jim přičítají nebo naopak odečítají na bankovním kontě. Znáte to asi sami, když jdete s rodiči nakupovat do obchodu s platební kartou. Přestože nevyndají z peněženky žádné peníze, ale plastovou kartičku, neznamená to, že byste zboží v obchodě dostali zadarmo. Právě s pomocí platební karty se rodičům hodnota nákupu odečte z bankovního konta, kam jim chodí peníze, které si v práci vydělají. Také výplata se „jen pošle“ z jednoho konta na druhé.

Zatímco ještě vaši dědečkové dostávali výplatu každý měsíc přímo v zaměstnání v papírovém sáčku, vašim rodičům ji zaměstnavatel již také bezhotovostně pošle na konto. Aby bylo příště v obchodě zase za co nakupovat.

Dalibor Dostál

ANKETA: Co je to bezhotovostní platební styk?

Michal Vacek, 11 let,Jičín
S tím jsem se asi nikdy nesetkal. Nevím. No, ale bezhotovostní je jako bez hotovosti, takže je to asi nějaké placení. Třeba kartou?

Denisa Kujovská
, 14 let,Trutnov
To znamená, že se třeba v obchodech platí kartou, nebo že se peníze převádějí na účty v bankách.

Bára Štěrbová, 8 let,Chrudim
Bezhotovostní styk je, když se neplatí penězi. Třeba když mamka s taťkou platí v obchodě kartou a nepotřebují peníze.

Tomáš Trmač, 12 let,Boskovice
Sice používáme při placení hlavně peníze, ale s bratrem máme i platební karty. Rodiče také někdy převádí peníze z účtu na účet.

David Regent
, 7 let,Brozany
Bezhotovostní platební styk je když někdo někomu za něco zaplatí peníze. Třeba za nějaký obchod.