Pojem, který si dnes budeme vysvětlovat, patří v ekonomice spíše k těm složitějším. Ale přesto se nám snad podaří ho alespoň trochu přiblížit. Téměř všechny děti něco sbírají: kartičky s fotografiemi sportovců, série sběratelských panenek či zvířátek nebo poštovní známky.
Třeba na sbírání známek si můžeme prorůstový faktor přiblížit. Každý sběratel chce mít co největší sbírku, v níž má ty nejhezčí a nejcennější známky. Podobně funguje i trh a ekonomika. Jen místo známek se jeho účastníci snaží vydělat co nejvíce peněz. Ale zpátky k albu. Pokud chcete mít pěknou sbírku, můžete ji rozšířit dvěma způsoby. První záleží na tom, jak se sami budete snažit. Čím více spolužáků obejdete, čím více známek vyměníte, tím budete úspěšnější. Pokud budete jen doma čekat, zda se u vás někdo sám nezastaví, asi moc úspěšní nebudete. Když oběhnete všechny kamarády v ulici, budete na tom o hodně lépe. A když se zúčastníte sběratelské burzy ve škole nebo si dáte inzerát na internet, budete ještě lepší.

To vše patří mezi takzvané intenzivní faktory růstu. To znamená, že záleží na tom, jak jste šikovní, jak se snažíte a jak moc využíváte všechny šance, které máte. Druhá možnost se nazývá podobně složitě – extenzivní faktor růstu. Je založená na tom, že budete mít mnohem více známek na výměnu. Řekneme, že vaši rodiče jsou rádi, že se věnujete právě tomuto koníčku, namísto potulování po ulicích. A tak k vám k vašemu albu známek koupí ještě další dvě. Abyste mohli vyměňovat více.

Vědí, že jste šikovní, a kromě toho, že známky koupené za jejich peníze nepoztrácíte, se s nimi jednou třeba ještě rozdělíte o ty nově získané. V ekonomice se tomu říká vstup investora, který umožní rozšíření výroby. Když je úspěšná, dostane investor po čase vložené peníze zpět. Kdo chce patřit mezi nejlepší, musí samozřejmě využít oba postupy. A platí to nejenom u sbírání známek.

ANKETA: Co je to prorůstový faktor?

Scarlett Hrušková, 9 let, Police nad Metují
To jsem nikdy v životě neslyšela. Nevím, co si pod tím pojmem mám představit. Nic mě nenapadá. Ve škole jsme se to ještě neučili.

Ladislav Cerman, 11 let, Česká Třebová
Nikdy jsem to nešlyšel, ale představuji si, že něco někam jde. Třeba nějaké finance ze zahraničí do naší republiky. Asi nějaká dotace odjinud.

Simona Lorencová, 12 let, Rychnov nad Kněžnou
Vím, že se o tom občas mluví ve zprávách v televizi. Půjde asi o něco z ekonomiky, ale přesně nevím co.

Matěj Pokorný, 8 let,Pardubice
Prorůstový faktor. To budou nějaké vlaky. Jako když se jim dají jiná čísla.

Matyáš Pánek,
11 let,Jičín
Prorůstový faktor je, když něco roste, třeba kytka nebo peníze.