Co říká odborný slovník?

Kreditní karta je platební karta spojená s revolvingovým úvěrem, tedy úvěrem, který držitel karty může postupně splácet a zároveň dál čerpat. Na rozdíl od debetních karet, s jejichž pomocí lze čerpat jen z úspor v bance, při platbách kreditní kartou nemusíte používat své hotové peníze, ale půjčit si je od banky, která kreditní kartu vydala.

Vysvětlení pro děti

Co všechno ti bankéři nevymyslí… Umíte si představit, že zaplatíte hračky penězi, které vůbec nemáte? Nebo že vám rodiče koupí nový míč za peníze, které ještě ani nevydělali a nemají je ani na účtu v bance? To je dnes možné.
V podstatě stačí, když si tatínek dojde do nějaké banky a o vydání kreditní karty požádá. Tam se ho zeptají, kolik peněz měsíčně vydělává, a řeknou mu, jakou sumu peněz si může z banky půjčit a utratit, a přitom z takové půjčky nic neplatit. Říká se tomu úvěrový limit. A pak to funguje tak, že tatínek jde párkrát do obchodu a tam něco koupí. Od prodavačky to vlastně dostane na dluh, ale to prodavačka nepozná, protože peníze tátovi půjčila banka.

Každý měsíc pak banka pošle soupis všech peněz, které táta s kartou utratil. A také je tam napsáno, kolik a do kdy musí zaplatit, aby nemusel navíc uhradit úroky (to jsou poplatky za půjčení peněz). Když se mu podaří zaplatit celou sumu včas, pak nemusí hradit žádné úroky a peníze si tak půjčil zadarmo. Nebo táta může dluh splácet postupně, ale pak si banka k dlužné částce účtuje většinou dost vysoký úrok.
S vlastnictvím kreditní karty mohou být spojeny i další služby. Za možnost jejího využití držitel obvykle platí poplatky. Kreditní karty vydávají finanční instituce. Nejvýznamnější jsou Visa, MasterCard, American Express a Diners Club. Ty zajišťují fungování po celém světě, takže kartu lze použít v kterékoliv prodejně na zeměkouli s jejím označením.

Občas se jako „kreditní“ označují všechny bankovní platební karty bez ohledu na jejich druh. Odborníci někdy varují před kreditkami, které bez vyžádání zasílají hlavně splátkové společnosti. „Obdarovaný“ může nechtěně takovou kartu aktivovat, a i když peníze nečerpá, za sumu, kterou banka pro něj rezervovala, bude muset platit.

(bav)

ANKETA: Co je to kreditní karta?

Ladislav Cerman, 11 let,Česká Třebová
To máte účet a na něm nějaké peníze. K účtu dostanete kreditní kartu, se kterou můžete platit, vybírat peníze v bankomatu i nabíjet mobil.

David Müller, 11 let,Hradec Králové
Díky kreditní kartě můžeme z bankomatu vybrat peníze. Pak je kreditní karta na školní jídlo. A taky to může být karta do školního automatu na ochucené mléko.

Jan Polívka, 10 let, Rychnov nad Kněžnou
Kreditní karta je na vybírání peněz z bankomatu. Lidé mají peníze, které si potom vybírají, uložené na svém účtu.

David Born, 7 let,Pardubice
Kreditní karta? To už znám. Když něco nakupuju v obchodě, můžu místo peněz zaplatit kartou.

Scarlett Hrušková, 9 let, Police nad Metují
Kreditní karta – to je taková karta, která se nosí v peněžence a dá se s ní platit v obchodech místo peněz.