Korupce je zneužití postavení, funkce k osobnímu prospěchu – v politice, veřejné správě či hospodářství.

Již staří Římané… Toto otřepané rčení, které se vztahuje snad ke všem společenským jevům moderní doby, platí bezezbytku také pro korupci. Právě z latinského slova corrumpere – které znamená kazit, oslabit, znetvořit či podplatit, slovo korupce pochází.

Možná to znáte ze starých filmů pro pamětníky. Na úřad přichází pán, který chce získat byt, ale nechce čekat několik let, až na něj přijde řada, a nechává na stole obálku s penězi. Ty přitom úředníkovi nepatří, protože za svoji práci dostává plat. Úplatek dostane za to, že pánovi přednostně byt přidělí. A poškodí tak desítky lidí, kteří poctivě čekají na to, až na ně přijde řada.

Dnes, když stavební společnosti budují a nabízejí tisíce bytů, samozřejmě není potřeba dávat úplatky kvůli bydlení. Přesto se s projevy korupce můžete potkat téměř na každém rohu.

Pokud bydlíte ve městě, možná při cestě do školy procházíte kolem herny. Možná, že ne kolem jediné. Přestože do ní často chodí lidé, které by za sousedy nikdo nechtěl, dlouho do noci tam bývá hluk a někdy rvačky, ráno pak střepy od lahví na chodníku nebo jiný nepořádek… Radnice přitom dělá, že se nic neděje a vše je v pořádku. Ve vyspělých zemích přitom politici podobná doupata špíny a kriminality netolerují. Právě velký počet heren v České republice je považován za jeden z nezřetelnějších projevů korupce v zemi. Politici, ať již na radnicích nebo na ministerstvech, je tolerují, přestože veřejnost ví, že škodí jak městům, tak společnosti. I když „pána s obálkou“ v souvislosti s hernami zatím nikdo za ruku nechytil, o korupci v této souvislosti pochybuje jen málokdo. Korupci se daří i jinde. Například pokud radnice za peníze občanů něco staví. Ne vždy vyhraje firma, která dokáže novou školu nebo silnici postavit nejlevněji. Často hraje hlavní roli opět obálka nebo igelitová taška s penězi.

ANKETA: Co je to korupce?

Eliška Drdlová, 7 let,Svitavy
Slova korupce nebo úplatek jsem ve škole nikdy neslyšela. Ani u nás doma se o takových věcech nemluví.

Nikola Škopová, 9 let,Machov – Bělý
Slovo korupce jsem už určitě slyšela, například v televizi je slyšet hodně často. Ale o co přesně se jedná, to nevím. Myslím si, že to bude asi něco špatného.

Eliška Červená, 14 let,Pilníkov
Korupce znamená, že je někdo úplně zničenej. Asi to bude něco o úplatcích.

Bára Štěrbová
, 8 let,Chrudim
Už jsem to slovo někdy slyšela ve zprávách. Ale vůbec se mi nelíbí, je takové šeredné. A taky nevím, co to znamená.

Aleš Horáček, 11 let, Plotiště nad Labem
Je to zrada. Kdybych já byl tím zrádcem, tak bych zradil svou stranu tím, že bych pomohl té druhé straně.