Vrchní soud v Praze potvrdil předběžné opatření soudu v Ústí nad Labem, že firma Czech Coal musí letos dodávat uhlí Elektrárnám Opatovice (EOP), s níž je v dlouhodobém sporu.

Předběžné opatření ústecký soud vydal loni v listopadu. EOP podala na Czech Coal také žalobu.

„Proti rozhodnutí je přípustné dovolání v termínu do 20. dubna," uvedl mluvčí Vrchního soudu Jan Fořt. Firma Czech Coal se o dalším postupu ještě nerozhodla, jednat se o něm bude na nejbližším zasedání představenstva.

Obě firmy spolu vedou obchodní spor už tři čtvrtě roku. Czech Coal vypověděl EOP v červnu smlouvu kvůli údajné půlmiliardové pohledávce a zastavil jí dodávky uhlí. Elektrárna ale tvrdila, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen. Soud později nařídil Czech Coal předběžným opatřením, aby dodával uhlí alespoň do konce roku 2012. V listopadu pak své rozhodnutí prodloužil na celý letošní rok.

Elektrárna už v červenci podala žalobu na Czech Coal pro nedodržení smlouvy, požaduje také náhradu vzniklé škody. Soud o žalobě dosud nerozhodl, ale EOP podle dosavadních soudních rozhodnutí věří v úspěch. „Utvrzuje nás to v názoru, že postavení EOP v soudním procesu bude velmi dobré a že v něm budeme úspěšní," řekl mluvčí elektrárny Petr Zadák.

EOP patří pod EPH, jenž vlastní Daniel Křetínský a skupiny J&T a PPF. Czech Coal už dříve vedl spory i s další firmou z EPH, s teplárnou v Komořanech u Mostu.

EOP v číslech
- Elektrický výkon 363 megawattů (MW) a tepelný 700 MW.
- Ročně spotřebovává dva miliony tun hnědého uhlí, což je 1/20 celého objemu těžby v ČR.
- Teplo z EOP odebírá přes 60 000 domácností v aglomeraci Hradce, Pardubic a Chrudimi.