Mluvčí: Systém je spravedlivější

Dvousložková cena tepla je podle Sýkory výhodná pro obě strany. Elektrárna se tak snaží eliminovat případné ztráty z výkyvů počasí. Když je tuhá zima, zákazník musí odebírat víc tepla a platit vyšší účty. Když je mírná zima, tratí dodavatel tepla, protože odběry jsou nižší a společnost musí v konečném důsledku zdražovat.

„Tento systém je běžný při prodeji plynu a elektřiny. Přecházíme na něco, na co jsou zákazníci zvyklí. Je to spravedlivější systém, jednoznačně," řekl Sýkora.

Ceny za teplo
Rok                  Kč/GJ         
2011              344,08
2012              375,97
2013               405,49
2014               427,8
2015*             442,52

* v ceně je nově zahrnuta i pevná složka za sjednaný výkon

Cenu tepla ovlivňují i masivní investice do ekologizace a nových rozvodů tepelné sítě, které letos a příští roku přijdou na 2,7 miliardy korun. I tak je cena tepla z opatovické elektrárny jedna z nejnižších v republice, dodal Sýkora.

Firma zásobuje teplem na 60 tisíc domácností a stovky firem v regionech Hradec Králové, Pardubice a Chrudim. Tříčlenná domácnost v průměru odebere 25 GJ ročně. Elektrárny meziročně zdražují jeden gigajoule (GJ) z 427,80 na 442,52 koruny. V srpnu už cenu tepla společnost mírně upravovala.

Náklady na teplo stále rostou

„Tento stav je způsoben rostoucími náklady na výrobu a dodávky tepla, konkrétně nárůstem palivových nákladů a rostoucí cenou emisních povolenek skleníkových plynů. Pevná složka ceny je velmi nízká, neměla by přesáhnout pět procent z celkové ceny," uvedl Sýkora.

Kvůli zvýšení ceny tepla z Opatovic zdraží i služby společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové, která  dodává teplo do 24 tisíc domácností. Od ledna zvýší cenu tepla o 4,2 procenta na 488,98 Kč za GJ.