Od centrálních nákupů si Královéhradecký kraj slibuje desetimilionové úspory ročně.

Zúčastnit se jí rozhodly čtyři firmy. Původně si zálusk na krajské špitály dělalo šest zájemců, kteří se přihlásili. Dva z nich se však do „boje“ nezapojili. Vyvolávací cena ročního odběru elektrické energie pro pět nemocnic, které spadají pod správu Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje, byla 18 milionů korun.

Vítězná společnost Czech Coal bude schopná dodávat špitálům proud již za 14 milionů ročně. Skvělá nabídka se v aukci objevila hned po 30 minutách. V přepočtu by měly úspory dosáhnout zhruba 22 procent. „Již od začátku se snažíme maximálně zefektivnit provoz krajského zdravotnictví a v tomto trendu, tedy soutěžení cen prostřednictvím elektronických aukcí, budeme pokračovat,“ uvedl hejtman Lubomír Franc.

Doposud si mohla každá krajská nemocnice zvolit svého dodavatele eletrické energie. Tímto krokem se vše mění. „Vítěz se stane jedniným dodavatelem pro všechny nemocnice zdravotnického holdingu. Takto v praxi holding uplatňuje pravidlo, že ve velkém, tedy pro všechny, se nakupuje levněji. To je smyslem centrálního nákupu,“ vysvětlil manažer pro strategický nákup zdravotnického holdingu Petr Tejkl. Další v řadě by se měla stát elektronická aukce na odběr plynu.

Centrální nákupy by měly v blízké době začít šetřit náklady všech příspěvkových organizací kraje. Úspory by podle odhadů mohly dosáhnout desítek milionů korun ročně.