Společnost RWE Transgas, dodavatel zemního plynu, začal velkým firemním odběratelům rozesílat varovné dopisy, ve kterých je upozorňuje na – zatím jen hypotetickou – možnost omezení dodávek plynu.

Velké firmy totiž přijdou na řadu jako první. Domácnosti, které představují jen malou část spotřeby zemního plynu, se omezení bát nemusí.
Optimističtí jsou však i šéfové velkých firem, které by v případě pokračující plynové krize mezi Ruskem a Ukrajinou pocítily utažené kohouty jako první.
„Situaci sledujeme, na plynu leží celá technologie naší výroby. Bohužel zatím moc informací není. Zabýváme se představami a možnostmi, co dělat, pokud by byly vyhlášeny nějaké regulační stupně spotřeby plynu pro velké odběratele. Řešíme otázku, jak se pak zachovat, kterým provozům dát přednost. Zatím to ale bereme jen jako hypotézu,“ uvedl generální ředitel broumovské textilky Veba Josef Novák.

„Snad to RWE ustojí,“ přisvědčil manažer Mlékárny Hlinsko Petr Hradil.

„Zajistili si dodávky z Norska a my jsme zatím nedostali žádné echo, že by měly být dodávky do našeho podniku omezeny. Ale máme pro takové situace pochopitelně připravený krizový scénář. Věřím však tomu, že se situace během několika dní urovná. Je přece v zájmu Ruska plyn prodávat,“ dodal Hradil.
Nebojí se ani cementárna společnosti Holcim v Prachovicích na Chrudimsku.

„S RWE jsme v kontaktu, ale zatím jsme byli uklidňováni, že se nás krize s dodávkami plynu nijak nedotkne,“ uvedl ředitel cementárny Zdeněk Ryčl.
Mezi největší východočeské odběratele plynu patří také mladoboleslavská Škodovka, respektive její filiálky ve Vrchlabí a v Kvasinách, Krkonošské papírny v Hostinném nebo litomyšlský Vertex. Jejich vedení však krizi nechtěla komentovat.