Říjen v regionu
Počet nezaměstnaných:

Pardubický kraj  20 349 (5,7%)
Chrudim                4325 (5,9 %)
Pardubice              5665 (4,9 %)
Svitavy                 5119 (7,2 %)
Ústí n. Orlicí          5240  (5,5 %)

Královéhradecký 22486 (6,2 %)
Hradec Králové     7297 (6,6 %)
Jičín                      2567 (4,7 %)
Náchod                 4181 (5,4 %)
Rychnov n. K.      2361 (4,2 %)
Trutnov                 6080 (7,5 %)

Počet volných míst rostl

Ředitel hradecké krajské pobočky Úřadu práce Martin Horák přiznal, že pokles o tři desetiny procenta překvapil i jeho. Uvedl, že za příznivými čísly stojí zejména příznivé říjnové počasí, které umožnilo pokračování sezonních prací, a aktivní politika úřadu práce.

V kraji nejvýrazněji  – o tři desetiny procenta – klesla nezaměstnanost na Hradecku, Rychnovsku a Jičínsku.

Podle ředitele pardubické krajské pobočky Úřadu práce Petra Klimpla se mírné snížení nezaměstnanosti dalo vzhledem k oživení ekonomiky očekávat. „Volná místa jsou však obsazována krátkodobě, protože zaměstnavatelé oživení nevěří," podotkl Petr Klimpl.

V regionu je na tom v zaměstnanosti dlouhodobě nejlépe Rychnovsko, kde situaci významně ovlivňuje závod Škody Auto v Kvasinách. Nezaměstnanost v této oblasti klesla od září do října ze 4,5 na 4,2 procenta.  Na druhém místě je Jičínsko s 4,7 procenta lidí bez práce. Pod hranici pěti procent se dostala i nezaměstnanost na Pardubicku.

Na opačném konci žebříčku je stále Trutnovsko se 7,5 procenta a Svitavsko s 7,2 procenta lidí bez práce, ale i v těchto oblastech se situace v minulém měsíci zlepšila.

Také v říjnu se pozvolna zvyšoval počet volných pracovních míst. V Pardubickém kraji  úřad práce nabízel 4000 míst, na jedno připadalo asi pět nezaměstnaných, v Královéhradeckém bylo 2616 nabídek, na jednu připadalo osm lidí bez práce.

Nezaměstnaných opět přibude

V následujícím období počet nezaměstnaných stoupne. Bude to  zejména kvůli úbytku sezonních prací. Krajský Úřad práce v Pardubicích počítá s tím, že  přibudou asi 4000 tisíce nezaměstnaných a jejich podíl přesáhne sedm procent. Lidé, kteří v létě pracovali v rekreačních oblastech nebo obsluhovali na předzahrádkách, už o práci přišli. S prvními mrazy skončí i práce v kamenolomech například v okolí Skutče a Hlinska.

Letošní teplý podzim by však naopak mohl pomoci zejména  zaměstnanosti ve stavebnictví. „Tato oblast navíc zažívá boom a v evidenci nám zatím uchazeči o tyto práce nepřibývají," řekl ředitel Klimpl.

V České republice nemá práci půl milionu lidí
- V Česku se nezaměstnanost oproti září snížila o dvě desetiny procenta na 7,1 procenta. Bez práce bylo 519 638 lidí.
- V porovnání s ostatními kraji ČR měl v říjnu Pardubický čtvrtou a Královéhradecký pátou nejnižší nezaměstnanost.
- Nejnižší nezaměstnanost byla v Praze (5,1 %), Plzeňském (5,3 %) a  Jihočeském kraji (5,5 %).
- Nejvyšší míra nezaměstnanosti byla v říjnu  v Ústeckém  (10,5 %) a  Moravskoslezském kraji (9,5 %).
- Na jedno volné místo připadá nyní 8,9 uchazeče. Nejvíce v okresech Karviná (35,8), Ústí nad Labem (34) a Sokolov (31,9).
- V nejbližší budoucnosti nelze  podle analytika Vladimíra Pikory očekávat další zlepšování. „Situace v Německu není dobrá, což se ještě projeví v průmyslu. Navíc v zimě se projeví obvyklý sezonní nárůst nezaměstnaných," uvedl.   (čtk)