„Mám nadváhu dvacet kilo, což je opravdu hodně, a velmi se bojím, jak bych v případě nákazy nemoc prodělával. V televizi vidím rozmazané záběry pacientů na dýchacích přístrojích, ale je z nich zřejmé, že je hodně z nich tlouštíků,“ vysvětlil šedesátiletý Jan Novotný, proč si objednal na internetu volně prodejné léky s „hubnoucími“ vlastnostmi.

ObezitaObezitaZdroj: DeníkTakových lidí je víc, vyplývá to ze statistiky největší internetové lékárny, která má kamenné sídlo v Chrudimi. „Pohled do nákupních košíků našich zákazníků letos v březnu a loni v březnu nabízí zajímavé srovnání: právě teď je plníme zdravou výživou a přípravky na hubnutí. Letos se v této kategorii nakupuje o téměř 70 procent víc než loni touto dobou,“ popsal majitel Lékárna.cz Vladimír Finsterle

To, že se lidé starají o správnou váhu, je podle jeho slov jistě chvályhodné, ale péči o tělo už nedávají tolik, co loni. „Svědčí o tom pokles prodejů tělové kosmetiky, parfémů a antiperspirantů, který je ve srovnání s loňským březnem o pětadvacet procent nižší,“ řekl Finsterle.

Hlava a nervy

Covid – 19 a stále nekončící přísný lockdown začíná lidem způsobovat poruchy nervů, což se opět projevuje v jejich nákupech. „Dost často mě bolí hlava a v poslední době špatně spím. Už od prosince užívám doplněk stravy obohacený o vitaminy a hlívu ústřičnou s rakytníkem, kterým věřím,“ konstatovala pětatřicetiletá Iva Secká, maminka tří školou povinných dětí.

Změnili jste životosprávu i vy? Hlasujte v naší anketě.

Také její slova dosvědčují meziroční srovnání chrudimské lékárny, jež eviduje zvýšenou poptávku po prodeji léků na podporu spánku a na nervovou soustavu. Signalizuje to skutečnost, že se u lidí začínají výrazněji projevovat psychické obtíže.

V této době je nutné posilovat imunitu organismu, což značnou měrou dokážou jak zmíněná hlíva ústřičná, tak i jiné dřevokazné houby.

Zázračné účinky se připisují třeba outkovce pestré, na kterou nedá dopustit mykolog z Hlinska v Čechách Jiří Laštůvka. Nedávno na procházce našel hned několik pařezů obrostlých touto houbou, které se přezdívá krocaní ocas. „Houbu jsem nalámal, usušil a umlel. Mohu si ji nasypat na chléb, naložit do alkoholu nebo dát do kapslí,“ konstatoval Laštůvka.