VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejvýhodnější je mlékem hnojit a obilím topit

Východní Čechy - /DISKUTUJTE/ Nešlo mléko při čtvrtečních protestech raději darovat potřebným a sociálním ústavům, než ho vylévat do polí? Nikoliv, neprošlo pasterizací vmlékárnách a farmáři by dostali od úřadů vysoké pokuty.

29.10.2009 14
SDÍLEJ:

Zemědělci protestovali v Ústí nad Orlicí.Foto: DENÍK/ Šárka Mikulecká

Prodáváme mléko hluboko pod cenou, to ho můžeme rovnou vylít do kanálu, hořekují zemědělci. A jak řekli, tak udělali. Na Náchodsku, Rychnovsku a Orlickoústecku se ve čtvrtek uskutečnily protestní akce farmářů, během kterých byly nazmar demonstrativně vylity do polí i na ulice tisíce litrů mléka.

Jenže možná stejné množství Východočechů naštvalo, proč radši mléko nedarovali potřebným v sociálních ústavech, školám či uprchlíkům v azylových táborech. Nešlo to. Úřady by zemědělce potrestaly za distibuci zdravotně neošetřené suroviny.

„Konzumenti by pak měli z mléka střevní potíže. Vylévané mléko je neošetřené, vozí se cisternami do mlékáren, kde se teprve musí pasterizovat. Lidé by si museli chodit k cisternám s konvičkami a doma mléko dodatečně převařovat. A veterinární správa by zemědělcům napařila obrovské pokuty,“ uvedla mluvčí Agrární komory České republiky Eugenie Línková..

Proč vůbec farmáři zvolili tak ostrou formu protestu? „Je to projev jejich zoufalství. V poslední době výrazně investovali a nyní se kvůli propadajícím se cenám mléka ocitli na 40procentním propadu tržeb. Prodejní ceny mléka šly dolů až o 2,50 koruny,“ upozornil šéf Zemědělského svazu Miroslav Jírovský.

U některých družstev jdou ztráty do milionů měsíčně. Se stejnou krizí se potýkají zemědělci v celé EU. „Je to vina rozhodnutí Evropské komise, která přestala dotovat export, současně uvolnila kvóty produkce a přestala podporovat export. Nejdříve ceny klesly pod tlakem zásob mléka, pak se přidaly další efekty. A na druhé straně je nekorektní tlak na snižování cen obchodními řetězci. Veškerou ztrátu přitom neseme jen my zemědělci,“ dodal.

#nahled|https://g.denik.cz/45/90/mleko2_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/45/90/mleko2.jpg|Jak rostly a klesaly výrobní náklady a prodejní cena mléka#

REPORTÁŽE Z PROTESTŮ:

Náchodsko:

Zemědělci na Náchodsku vylili do polí tisíce litrů mléka

Bohuslavice nad Metují - Více než 22 tisíc litrů mléka ze tří fekálních cisteren vylili ve čtvrtek 29. října zemědělci z Náchodska do polí nedaleko Bohuslavic nad Metují. Následně po vylití bílé tekutiny do polí vyjel za cisternami traktor s pluhem, a mléko do půdy zaoral.

Farmáři tímto způsobem protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka, které se v poslední době dostaly pod výrobní hodnotou. Na každém litru mléka nyní farmáři prodělávají minimálně dvě koruny. Raději ho proto prý vylijí do pole.

„Jsme už tak zoufalí, že neznáme jiný způsob řešení naší situace,“ řekl nám Jaroslav Lád, předseda zemědělského družstva (ZD) Ostaš ze Žďáru nad Metují. Jak dodal, při pohledu na vytékající mléko do polí cítí lítost a smutek. „Nebrečím tu nad lidmi. Lidí je na úřadu práce dost. Brečím tu nad svými krávami,“ vysvětlil Jaroslav Lád. Dodal, že všechny své krávy zná od jejich vzniku – od inseminace. Byl s nimi při porodu a je s nimi i nyní – při jejich každodenním krmení. „Dneska je mi líto, že tyto krávy připravuji jenom na likvidaci, aniž by se ony samy mohly nějak bránit,“ uvedl Lád. „Nebráním tu sebe, ale holé životy svých krav,“ důrazně zopakoval předseda ZD Ostaš.

Jak zároveň Lád dodal, jejich podnik má 550 krav. Má také novou robotickou stáj za 50 milionů korun. Denně vyrábějí 10 – 12 tisíc litrů mléka. „Naše výrobní náklady jsou vyšší, a to právě kvůli tomu, že jsme postavili zmíněnou novou robotickou stáj a splácíme úvěr,“ řekl Lád.

Dodal, že nyní jsou v situaci, kdy nemohou ušetřit už vůbec na ničem, dokonce ani na výplatách. „I kdybychom nedali lidem ani korunu ve výplatě, stejně by nám stále ještě čtyři až pět milionů korun chybělo,“ uvedl Lád s tím, že o nápravu této situace se musí postarat stát, jelikož právě ten jim nařídil, že mají vyrábět čtyři miliony litrů mléka za rok. „Na to nám dal stát kvótu, je to státní objednávka. Někdo to řešit musí,“ je přesvědčen Jaroslav Lád.

Chovatelé krav kvůli nynější situaci museli omezit nákup kvalitního krmiva pro krávy. Toto omezení se projevuje například snížením produkce mléka. Další omezení si zemědělci dovolit prý již nemohou. „Pokud v krátké době nezareaguje naše vláda a nepodpoří české zemědělce, může dojít k tak výraznému snížení počtu krav, že to bude mít nedozírné důsledky,“ uvedl Josef Lukášek, předseda ZEPO (Zemědělsko – potravinářská a.s.) Bohuslavice. Dodal, že všichni by si měli uvědomit skutečnost, že chov dojnic nelze obnovit tak rychle, jako například chov prasat. „Předpokládám, že ten, kdo jednou zruší chov krav, tak už jej nikdy neobnoví,“ zakončil Lukášek.

Předseda ZD Ostaš Jaroslav Lád nás ujistil, že on chov dojnic rozhodně nezruší. „Já krávy prodávat nikdy nebudu. Jsem jejich chovatel, a dokud budu, budou i mé krávy. Ony půjdou až se mnou. Žádnou krávu nezlikviduji jen kvůli tomu, že je krize. Budu se bránit všemi možnými způsoby, nevzdám to,“ prohlásil Lád s tím, že nevylučuje dokonce ani žalobu na stát.

ORLICKOÚSTECKO:

Po ulici na protest teklo mléko

Ústí nad Orlicí - Zemědělci se ve čtvrtek v Ústí nad Orlicí hlasitě dožadovali řešení situace a rovných podmínek v Evropské unii.

„Jak dlouho máme ještě prodávat naše produkty pod cenou výrobních nákladů? České mléko – už brzy jen historie. Vloni cukrovka, včera prasata, dnes mléko, zítra vše, co zůstalo,“ hlásaly transparenty, které si včera dopoledne přinesli zemědělci vyzbrojení píšťalkami před regionální pobočku ministerstva zemědělství. Hlasitě se dovolávali urychleného řešení situace a rovných podmínek v Evropské unii.

Ceny jsou nízké, není odbyt

Současná situace panuje již několik měsíců a pro zemědělské podniky znamená existenční problémy: mléko a další komodity prodávají pod cenou nebo vůbec, v důsledku toho nemají peníze na chov či splátky úvěrů, také na Orlickoústecku už byli někteří okolnostmi donuceni začít snižovat počty dojnic. V regionu se přitom chovem mléčného skotu zabývá asi dvacet velkých podniků, jejichž stáda čítají více než sto dojnic.

„Drtivá většina k omezení stád už přistoupila. Deset měsíců máme cenu mléka pod šesti korunami, cena brambor je v současné době kolem dvou korun a není na ně odbyt, cena obilí je nižší než před rokem 1989. Obchody se v podstatě nehýbou, ceny jsou nízké a není poptávka,“ shrnul situaci předseda okresní Agrární komory Oldřich Žďárský.

Zemědělce přišel podpořit i hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, který včera požádal premiéra Jana Fischera a ministra zemědělství Jakuba Šebestu, aby vláda situaci co nejdříve řešila.

„Nejlepším řešením by bylo převedení částí zemědělských dotací, eventuálně financí určených na pozemkové úpravy, na dotování mléčného skotu, nebo vytvoření pevných, státem garantovaných kvót s výkupní cenou rovnající se průměrným výrobním nákladům, v množství odpovídajícímu minimálně sedmdesáti procentům spotřeby mléka a mléčných výrobků v České republice,“ uvedl hejtman.

„Naše požadavky si musíme zasloužit – hledáním vlastních rezerv, vztahem k životnímu prostředí i spoluobčanům a jednotným postupem. V současné situaci ale toto všechno nemůže stačit. Chceme rovné podmínky, spravedlivý podíl na zisku v potravinové vertikále, chceme respekt,“ prohlásil včera Jaroslav Vaňous, ředitel ZD Sloupnice a zároveň předseda Sdružení mladých manažerů při zemědělství.

„V zájmu českých zemědělců i zpracovatelů je třeba vlastníky mlékáren přesvědčit a zapojit do boje za spravedlivější dělení ´koláče´ ve vertikále zemědělec – zpracovatel – obchodník,“ doplnil Jan Petrovaj.
„Chceme, aby naši politici hájili zájmy českých zemědělců, českého národa, chceme změnu podmínek. Pokud toho nedocílíme, tak chceme v tomto boji čestně padnout,“ dodal na závěr svho projevu Oldřich žďárský.

Minianketa: JAK SE VÁS DOTÝKÁ SITUACE V ZEMĚDĚLSTVÍ?

MILAN BENEŠ,
Sloupnice

„Situace je špatná a bude ještě horší, pokud se něco radikálně nezmění v přístupu naší vlády k zemědělcům. Mělo by se to změnit tak, abychom nebyli závislí na dotacích, ale abychom dostali zaplaceno za to, co vyrobíme. Dál bychom nic nepotřebovali. Máme tisíc sto krav, dostáváme necelých šest korun za litr. Výkupní cena by měla být aspoň kolem osmi korun. Teď pořád proděláváme.“

JIŘÍ FANGL,
Řetová

„Přijel jsem podpořit protest, protože chci, aby, až se bude projednávat rozpočet, naši političtí zastupitelé na nás nezapomněli. Výkupní cena mléka je teď dvě koruny pod náklady, proděláváme dvě koruny na litru. Při denní produkci dvacet tisíc je to čtyřicet tisíc denně. V současné době i ceny obilovin jsou pod náklady, které vynakládáme na jejich výrobu. Obiloviny máme na skladě, neprodáváme. Žijeme z peněz, které jsme utržili na jaře. Nemáme žádnou komoditu, ze které bychom dokázali udělat zisk. Myslím, že pokud se situace nezmění, příští rok by mohlo dojít i k propouštění.“

MARTIN PÍCHA,
Skořenice

„Jsme ze zemědělského podniku AG Skořenice, hospodaříme u Chocně, jsme podnik zaměřený především na produkci mléka, prodáváme i některé tržní komodity. Letos je situace taková, že proděláváme dvě koruny na litru mléka, proděláváme na produkci potravinářské pšenice, cena řepky je poloviční než loni. Nejsou komodity, za které se dá tržit, a tak se musíme nějak přihlásit o naše požadavky. Vyžíváme z loňských let, která byla trochu příznivější, očekáváme letošní dotace, které pomohou překlenout období do konce roku. Ale na příští rok jsou výhledy opravdu špatné. Náš podnik bude situaci řešit tím, že budeme stavět bioplynovou stanici, která, doufejme, tržby, jež nám chybí za mléko, nahradí. Ale to není řešení pro všechny podniky. A hlavně jsme zemědělci, tak chceme vyrábět potraviny.“

RYCHNOVSKO:

V roce 2009 je nejvýhodnější mlékem hnojit a obilím topit

Rychnovsko - Někteří zemědělci z Rychnovska se podobně jako jejich kolegové v jiných regionech připojili k bizarní formě protestu, kdy je kvůli propadům cen zemědělských produktů výhodnější vylévat mléko do pole než ho prodat. Do půdy mezi Bohuslavicemi a Rohenicemi se včera vsáklo mléko ze tří cisteren.

Účastníkem protestu byl také Josef Lukášek za Zepo a. s. Bohuslavice, Mlékárenské družstvo Podorlicko, které letos tratí deset milionů korun. Demonstrativní akcí zemědělci upozornili na likvidační podmínky, v nichž podnikají. Také Jan Brandejs z Podorlického zemědělského družstva Ohnišov, jehož chov čítá 630 krav, předpokládá letos ztrátu deset a půl milionů korun.

Jan Brandejs však včera mléko nevylil „Je to zoufalá forma protestu. Ceny některých komodit se vrátily na úroveň před rokem 1989. Zemědělci nejsou ti, kteří stojí za zvyšováním spotřebitelských cen, jejich podíl na spotřebitelských cenách stále klesá,“ uvedl. Na protestní akci kvůli řízení provozu dohlížela Policie ČR.

29.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 14
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODEJCE BUTIKOVÉHO ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRODEJCE BUTIKOVÉHO ZBOŽÍ, - PP na dobu neurčitou, nástup dle dohody, - Požadujeme: praxe na obdobné pozici vítána, - Nabízíme: stravenky, - Pozice je vhdoná i pro absolventy/-ky, - V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: vedouci.hradec@asko.net. Pracoviště: Asko-nábytek, spol. s r.o. - hk, Rašínova třída, č.p. 1669, 500 02 Hradec Králové 2. Informace: Bendlová, Vojtko, +420 734 411 087. Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 20 000 Kč Pracovníci v dopravě a přepravě DISPONENT/-KA SPEDIČNÍ SLUŽBY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 59000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: DISPONENT/-KA SPEDIČNÍ SLUŽBY, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Požadujeme: chuť pracovat, energičnost, loajálnost, komunikační dovednosti, 1 rok praxe v oboru výhodou, jazykové znalosti v podobě AJ, NJ výhodou. Začátečníka zaučíme., Umíme nabídnout zajímavé-nadprůměrné podmínky i pro člověka s praxí včetně kariérního růstu., - Nabízíme: nadstandartní platové ohodnocení, práce ve velmi pěkném prostředí, možnost manažerského růstu. , - Benefity: příspěvek na stravování, 13. plat, 14. plat, firemní akce a večírky, věrnostní prémie, jazykové kurzy, dovolená navíc, permanentka na volnočasové aktivity., Každý rok navyšujeme základní mzdu. Prémie za docházku. Stravenky. Penzijní a životní spoření. Slevové karty. Finanční odměna za jubileum. Slevové karty., - V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: personalistika@logex.cz.. Pracoviště: Logex logistics s.r.o. - provozovna hradec králové, Piletická, č.p. 486, 503 41 Hradec Králové 7. Informace: -, . Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 20 000 Kč Odborní pracovníci v oblasti kvality a certifikace systému řízení (ISO) ASISTENT/-KA ODDĚLENÍ ŘIZENÍ KVALITY. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ASISTENT/-KA ODDĚLENÍ ŘIZENÍ KVALITY, - PP na dobu určitou do konce roku 2019 s možností prodloužení, nástup možný ihned, pracovní doba 6:00 - 14:00 hod. , - Požadujeme: min. SŠ vzdělání, komunikativní znalost AJ, odpovědnost, samostatnost, zkušenosti s normami ISO 9001 a IATF 16949 výhodou, IS Helios a Palstat výhodou, analytický přístup, , - Náplň práce: zajištění dohledu nad kvalitou výrobků a procesů ve firmě, provádění interních prověrek, spolupráce na dokumentaci směrnic řízení kvality, sledování a uzavření reklamací zákazníků, sledování a vyhodnocení neshodné výroby, navrhování nápravných a preventivních opatření ve spolupráci s vedoucím oddělení, - Nabízíme: dotované stravování, 5 týdnů dovolené, firemní rekreační zařízení, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky, kontaktní osoba: Moučková Lenka, tel.: 720 052 373 (volat 6:00 - 14:00 hod.), email: lenka.mouckova@kovoplast.cz. Pracoviště: Kovoplast chlumec nad cidlinou, a.s., Kozelkova, č.p. č.e. 131, 503 51 Chlumec nad Cidlinou. Informace: Lenka Moučková, +420 720 052 373. Obchod - Obchod Nákupčí 25 000 Kč Nákupčí NÁKUPČÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁKUPČÍ, - PP na dobu určitou do konce roku 2019 s možností prodloužení, nástup možný ihned, pracovní doba 6:00 - 14:00 hod. , - Požadujeme: Min. SŠ vzdělání technického nebo obchodního zaměření, znalost AJ, znalost strojírenských materiálů, zkušenosti s normami ISO 9001 a IATF 16949, znalost práce na PC - IS Helios Orange výhodou, ŘP sk. B, komunikativnost, samostatnost, pracovní doba 6.00 - 14.00 hod., , - Náplň práce: objednávání materiálu dle plánu výroby, kontrola termínů dodávek, výběr a hodnocení dodavatelů, spolupráce s ostatními odd. společnsti., - Nabízíme: dotované stravování, 5 týdnů dovolené, firemní rekreační zařízení, - V případě zájmu nás kontaktujte e-mailem nebo telefonicky, kontaktní osoba: Moučková Lenka, tel.: 720 052 373 (volat 6:00 - 14:00 hod.), email: lenka.mouckova@kovoplast.cz. Pracoviště: Kovoplast chlumec nad cidlinou, a.s., Kozelkova, č.p. č.e. 131, 503 51 Chlumec nad Cidlinou. Informace: Lenka Moučková, +420 720 052 373.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 14.–15. listopadu 2018

Bleskurychle rozhádaný Krumlov a vtip, který se stal skutečností: videa dne

Centrem Smiřic se producírovala koza.

Nezbedná koza strkala lidem čumák do tašek

Stopka! Muži i ženy Vysoké v soutěži končí

Vysoká nad Labem - Druholigové basketbalové týmy mužů a žen BK Napos Vysoká absolvovaly ve středu večer na své palubovce zápasy Českého poháru.

Páteční vydání nahlédne do historie Mokrovous

Mokrovousy - V pátečním vydání zavzpomínáme v rámci speciálního seriálu Jak jsme žili v Československu na historii Mokrovous.

Po nákupu vyšetření plic

Hradec Králové - Plicní klinika Fakultní nemocnice Hradec Králové nabídne lidem bezplatné spirometrické vyšetření plic a současně upozorní návštěvníky na problematiku chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN).

Podnikatelské ceny získali výrobce lyží, cukrářky i prodejce starých knih

Královéhradecko, Trutnov - Slavnostní galavečer česko-polské podnikatelské ankety Trutnovský drak 2018 ovládly Sladký Tečky. Cukrářská firma sester Hindrákových se jako jediná objevila třikrát mezi nominovanými a získala prvenství v kategorii Nejlepší propagace a marketing.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT