Hronovští strojaři z Wikov MGI za extrémně krátkou dobu vyvinuli, vyrobili a otestovali obří převodovky a zařadili se tak mezi nejlepší světové firmy v oboru obnovitelných zdrojů, konkrétně větrné energetiky.

Export prvních dvou odzkoušených prototypů o výkonu 5,5 MW byl zahájen v minulých dnech. Převodovky byly zabaleny do obrovských dřevěných beden. Nejprve putovaly kamionem pro nadrozměrnou přepravu do Mělníku. Pak lodí po Labi do Hamburku. Na konci června vyplují z Hamburku směr čínská Šanghaj, kde přistanou v polovině srpna.

Zmíněná zařízení jsou součástí kontraktu na 22 kusovou sérii v hodnotě cca 360 milionů korun podepsaného před rokem.Větrné elektrárny budou instalovány v moři.

Největší na světě

Co do průměru vrtule, jde v současnosti o největší vyvíjené stroje. Použít takto velký rotor je nutné kvůli nižší průměrné rychlosti větru v čínských pobřežních vodách.

„Od zahájení spolupráce s čínským zákazníkem neuplynulo ani 12 měsíců. Za tak pro strojaře rekordně krátkou dobu jsme dokázali vyvinout, vyrobit a pod zátěží otestovat 57tunové převodovky,“ uvedl generální ředitel Wikov Industry Antonín Růžička.

„Takto výkonná převodová zařízení pro větrné elektrárny jsou totiž v současnosti schopna vyrobit pouze čtyři firmy na světě včetně Wikovu. Naše převodovky jsou navíc o 20 procent lehčí než konkurence,“ dodal Růžička.