Na počátku byl oheň. S ním přišla na svět i první tepelná úprava potravin, kterou lidstvo objevilo – grilování na otevřeném ohni. Není tedy žádný div, že v nás grilování ještě i dnes probouzí prapůvodní instinkty. Vůně aromatických látek, které vznikají při přípravě na dřevěném uhlí, nám naženou sliny do úst. Dokonce i obyčejný buřtík připravený na roštu chutná daleko lépe než na pánvi.
Plněný chléb v alobalu
1 bochník chleba, 220 g plátků vepřové šunky, 140 g sýru Ementál (plátky), 3 rajčata, 2 lahůdkové cibulky s natí, 1 stroužek česneku, 2 lžíce olivového oleje, 2 jemně nasekané lžíčky petrželky, alobal.
V chlebu nařízneme ostrým nožem zářezy, jako bychom chtěli nakrájet plátky asi 1,5 cm silné, ale úplně je nedokrojíme, takže chléb zůstane v celku. Do každého zářezu vsuneme překrojené plátky šunky, kolečka rajčat, na proužky rozkrájený plátkový sýr a nakrájené cibulky. Česnek oloupeme, utřeme se solí, smícháme s olejem a nasekanou petrželkou. Naplněný chléb opatrně přeneseme na plát silnějšího alobalu. Bochník pokapeme ochuceným olejem a důkladně zabalíme.
Naplněný a zabalený bochník chleba vložíme na gril a pečeme přibližně 15-20 minut. Potom alobal shora opatrně (nejlépe ostrým nožem) otevřeme a chléb ještě chvilku zapečeme, aby získal typickou vůni a křupavou kůrku. Výraznější chuť i vůni získáte, když před plněním bochníku potřete zářezy máslem smíchaným s prolisovaným česnekem. Množství česneku záleží na chuti každého strávníka.
Pikantní vepřové maso z Jamajky
(4 porce) 4 vepřové kotlety á 200 g, Na kořeněnou pastu: 3 polévkové lžíce nového koření, 3 sušené papričky chilli, 2 bobkové listy, 2 cibule, 3 stroužky česneku, 1 polévková lžíce hnědého cukru, 2 kávové lžíčky čerstvých lístků tymiánu, sůl, černý pepř. Na pomerančovou omáčku: 1 polévková lžíce rostlinného oleje, 250 ml pomerančového džusu, 3 polévkové lžíce pomerančové marmelády, 1–2 polévkové lžíce sójové omáčky, kajenský pepř.
Vepřové kotlety osušíme papírovou utěrkou. Pro přípravu kořeněné pasty v pánvi krátce bez tuku na středním žáru opražíme nové koření, až bude krásně vonět. V hmoždíři rozdrtíme nové koření, chilli, bobkový list a špetku soli. Oloupeme cibuli a česnek a nakrájíme na kousky. Pak cibuli, česnek, směs koření, cukr a tymián rozmixujeme na pastu. Okořeníme solí a pepřem. Kotlety potřeme po všech stranách polovinou připravené kořeněné pasty. Zakryté je pak necháme v chladničce 2 – 3 hodiny marinovat.
Pro přípravu pomerančové omáčky rozpálíme rostlinný olej. Zbylou kořeněnou pastu v něm asi 5 minut za stálého míchání povaříme. Přilijeme pomerančový džus a přimícháme pomerančovou marmeládu. Přivedeme k varu a necháme pomalu vařit bez pokličky na mírném ohni asi 10 minut.
Pak směs ostře okořeníme sójovou omáčkou, kajenským pepřem, solí a pepřem. Omáčku necháme zchladnout, při tom ji občas zamícháme. Rozpálíme gril na dřevěném uhlí (nebo s briketami z dřevěného uhlí). Dobře rozžhavené uhlí nahrneme na okraj žároviště. Rošt lehce potřeme olejem. Kotlety grilujeme uprostřed horkého roštu při pomalu klesajícím žáru 45 minut. Při tom je občas obrátíme.
Pokud chceme, můžeme kvůli aroma vhodit na rozpálené uhlí nové koření a bobkový list. Kotlety jsou hotové tehdy, vytéká- li z nich po napíchnutí čirá šťáva. Podáváme s pomerančovou omáčkou. Jedna porce má přibližně 345 kcal. Pro tento způsob přípravy jsou vhodné i jiné druhy masa (např. kuře, ryba, garnáti, …).
Doba grilování pro kuřecí stehna je 45 minut, pro ryby, garnáty či uzeniny je doba grilování 20 – 30 minut.