Dnešní mimořádná valná hromada textilky Hodinův návrh zamítla. Sdělil to Josef Bartoň-Dobenín, který je s 63 procenty majoritním akcionářem firmy. Stejný Hodinův návrh neprošel již na mimořádné valné hromadě v červenci.

Hodina, který má téměř deset procent textilky, návrh zdůvodňuje špatnými výsledky podniku a nízkou či zápornou výnosností jeho vlastního kapitálu. Firmě vyčítá i údajně nevýhodné pronájmy majetku. Podle Bartoně-Dobenína situace společnosti nedává k likvidaci důvod. "Chceme pokračovat v podnikání. Zakázky máme," řekl Bartoň-Dobenín.

Podle Hodinova vyjádření pro ČTK nemá firma situaci vůli řešit. "Nyní budu postupovat jinou cestou," řekl Hodina bez bližších podrobností ke svému dalšímu působení ve firmě. Vedle valných hromad v červenci a dnes firma na Hodinovu žádost projednávala v srpnu na mimořádné valné hromadě Hodinovo zvolení do dozorčí rady. Akcionáři jeho zvolení odmítli.

Podle Bartoně-Dobenína bude společnost proti Hodinovi zvažovat právní kroky, protože jeho jednání je údajně v rozporu s obchodním zákoníkem, který zakazuje zneužívání většiny i menšiny hlasů ve společnosti. To Hodina odmítl s tím, že svolání valné hromady je právem akcionáře.

Textilka v minulých dvou letech vykázala souhrnnou ztrátu osm milionů korun. Letos v pololetí vytvořila zisk přes dva miliony korun a celoročně počítá se ziskem půl až jeden milion korun. Tržby za vlastní výrobky a služby chce firma letos mírně zvýšit na čtvrt miliardy korun. V podniku pracuje asi 190 lidí.

Textilka Bartoň není jedinou firmou, kterou investor Hodina letos neúspěšně navrhl do likvidace. Likvidaci neprosadil například ve firmách Perla, Obchodní tiskárny Kolín a Naturamyl. Navrhoval ji i u výrobce zahradní techniky Vari, kde se ale nakonec s hlavním majitelem domluvil na prodeji svých akcií.

V minulosti Hodina neúspěšně navrhoval likvidaci společnosti Masna Studená. U řady společností také kritizoval údajně nízké ceny, které jejich většinoví majitelé nabízeli při takzvaném vytěsnění minoritních akcionářů. V minulosti také blokoval navýšení základního jmění Komerční banky a snažil se zabránit fúzi Plzeňského Prazdroje s Radegastem a Velkopopovickým Kozlem.