S trochou péče nám pomůže vytvořit sváteční pohodu i o příštích Vánocích.

Od nákupu až do Hromnic

Při výběru rostliny se nám nabízí široká paleta barev: od tradiční červené přes růžovou a krémovou až k vícebarevným formám s melírovanými listeny.

Vlastní květy vánoční hvězdy jsou nenápadné žlutozelené, objevují se ve stejné době jako dekorativní barevné listeny.

poinsettia3.jpg
Poinsettia vnese do vašeho domova vánoční náladu

 

Kupujeme raději rostlinu s nevyvinutými, ještě zelenými poupaty. U ní můžeme předpokládat, že pokvete nejméně dva až tři měsíce, tedy do února, a stejně tak dlouho si podrží barvu listenů.

Není dobré kupovat rostliny na tržnicích, kde jsou volně vystavené venku na chladném vzduchu. Zimu a průvan špatně snáší a po přechodu do tepla bytu opadají nachlazeným rostlinám listy i poupata.

Další pěstování poinsettie

Pokud nechceme rostlinu po odkvětu zlikvidovat, můžeme se pokusit o její další pěstování .

Hluboce ji seřízneme asi na deset centimetrů, mléčně bílou vytékající šťávu zastavíme namočením rostliny do teplé vody nebo plamínkem zápalky či svíčky. Pozor – šťáva je jedovatá, pečlivě si po ošetření rostliny umyjte ruce!

Seříznutou vánoční hvězdu umístíme na světlé místo s teplotou kolem šestnácti stupňů a mírně omezíme zálivku.

poinsetpink4.jpg
Vánoční hvězdu si můžeme pořídit v různých barvách, a dokonce i s melírovanými listy

 

Po „zmrzlých“ ji můžeme vynést ven a pěstovat ji až do podzimu na zahradě nebo na balkonu, kde po otužení snáší dobře plné slunce.

Dáváme pozor na přemokření kořenového balu, potom shazuje listy – vysoký holý stonek s chocholkou listů vánoční hvězdě na kráse nepřidá.

Každých čtrnáct dnů ji přihnojíme plným hnojivem, v teplých dnech rosíme a kontrolujeme kořenový bal, aby nepřeschl a rostlina neopadala.

Preventivně ji můžeme ošetřit vhodným postřikem proti mšicím a roztočům ještě, než ji s podzimem přestěhujeme dovnitř.

Příprava na Vánoce

S příchodem chladných podzimních dnů přeneseme rostlinu dovnitř. Dobře se jí bude dařit na západním okně při teplotě kolem dvaadvaceti stupňů. Nedávejte ji do blízkosti sálavého tepla nebo radiátorů a občas jí suchý pokojový vzduch zvlhčete rosením.

Čtyři týdny před Vánocemi nastává nejdůležitější období našeho snažení. Vánoční hvězda je rostlinou krátkého dne, to znamená, že pokvete a barevné listeny vytvoří jen tehdy, bude-li mít den „dlouhý“ jen osm až devět hodin.

poinsettia2.jpg
Ve společnosti jehličí ještě více vynikne její krása

 

Musíme jí proto počet hodin denního světla omezit tím, že ji v pozdním odpoledni zakryjeme (stačí k tomu kornout z dvojitého novinového papíru nebo příhodná krabice) a necháme do rána v plné tmě.

Nejlepší doba pro temnění rostliny je mezi pátou hodinou odpolední a osmou ranní.

Nemáme-li možnost se postarat ráno o odkrytí, zakryjeme ji odpoledne o něco dříve a než půjdeme spát, kryt odstraníme.

Rostlině vadí i případné světlo od pouličních nebo pokojových lamp, sice by bujněji vyrostla, ale vybarvení by bylo méně intenzivní nebo skoro žádné.

Nebojte se toho, moc času vám zakrývání nezabere a výsledek vás určitě překvapí a potěší. Už po třech týdnech nasadí rostlina poupata uprostřed vybarvených listenů.

věnec poinsettia.jpg
Kde nevydrží živá rostlina, použije se umělá

 

Takto pěstovaná vánoční hvězda je víc rozvětvená a bývá i vyšší oproti běžně prodávaným rostlinám s jedním výhonem.

Zkuste i jiný termín

Počítáte-li s tím, že si koupíte na svátky novou, odlišně barevnou vánoční hvězdu, pak ta loňská nemusí stát někde v koutku. Načasujte si její kvetení třeba na pozdější dobu – záleží jen na dodržení krátkého dne po dobu čtyř týdnů. Uvidíte, že se vám ji podaří vypěstovat bez obtíží vlastními silami.

Zdroj: www.abecedazahrady.cz