„V Hradci Králové fungují vysoké školy, které produkují odborníky, a my jsme jim chtěli umožnit, aby v Hradci zůstali a měli do začátku prostor za dotované nájemné a za velice příhodných podmínek,“ vysvětlil jeden z důvodů vzniku technologického centra primátor Hradce Králové Otakar Divíšek. Přínosem zařízení je také poskytnout zázemí dalším firmám, které tady chtějí rozjet například drobnou výrobu nebo třeba zkušebnu, ale už za komerčnější nájemné.

Rekonstrukce zničeného objektu po armádě stála 85 milionů korun, přičemž 63 milionů na tento projekt dá Evropská unie. „Zdevastovaný objekt se kompletně vyboural. Zůstaly pouze obvodové stěny a podlahy, všechno ostatní je nové,“ sdělil Hradeckému deníku Jaroslav Javorský, ředitel společnosti s ručením omezeným Prima, která přestavbu domu prováděla. Dodal, že práce firma zahájila v květnu loňského roku.

„Celková plocha objektu činí 2817 metrů čtverečních, z čehož pronajímatelných je zhruba 1500 metrů,“ uvedl výkonný ředitel Technologického centra Hradec Králové Martin Dittrich. Doplnil, že v objektu jsou kromě kanceláří i místnosti pro individuální jednání nebo například prostory pro drobnou výrobu. Rekonstrukce dalších objektů na letišti město zatím nechystá, ale to neznamená, že se areál nebude dál rozvíjet. Kromě soukromých subjektů tady různé části dávají do pořádku soukromé společnosti. „Pokud se povede projekt Hasičského záchranného sboru na výcvikové centrum pro ČR, tak tady vznikne perfektní zázemí nejen pro HZS, ale třeba i policii. „Tajně doufáme, že by se zde mohlo umístit i humanitární centrum,“ věří primátor Divíšek. (čer)

Budoucnost hradeckého letiště