Zemědělská družstva, která pěstují jablka, budou mít mnohem menší úrodu, než tomu bylo loni. Na vině je především počasí a jarní mrazíky.
Zemědělské družstvo Dolany je s letošní úrodou spokojeno. V minulém roce sklidilo asi 7000 tun jablek, což byla rekordní úroda.
„Letos jsme začali sklízet v půlce srpna a předpokládáme, že bude asi 6500 tun jablek. Skončit bychom měli kolem 20. října, ale záleží na počasí,“ sdělil vedoucí závodů ovocnářství Jiří Fišer. Družstvo letos zvýšilo kvalitu i standardy ovoce.
Na sklízení si jako většina ostatních družstev najímá brigádníky. „Letos tady máme 250 pracovníků, z toho 40 procent jsou Poláci, pět procent Slováci a zbytek Češi,“ dodal Fišer. Kvůli vysoké poptávce se cena u letních a raně podzimních jablek zvýší zhruba o třicet procent. Družstvo má jabloně zhruba na 270 hektarech a hlavními odrůdami jsou Golden Delicious, Idared, Šampion nebo Rubín.
Na rozdíl od Dolan Zemědělské družstvo Libčany očekává úrodu nižší až o dvě třetiny.
„Trháme již od srpna odrůdy Rubín a Gala, ale potýkáme se s nezájmem lidí o brigádu. Přitom jich na úřadě práce jsou tisíce, ale kdo by pracoval, když berou velké sociální dávky,“ stěžuje si ředitel družstva Miroslav Vodička. Hlavními trhači jsou proto brigádníci z Ukrajiny.


Družstvo má jabloně na 153 hektarech, ale o úrodě 3000 tun, která byla loni, si může nechat jen zdát. Poptávka po jablkách je velká, zejména ze strany supermarketů, ale jablek je letos málo.
Z jablek si můžete nechat vyrobit mošt nebo kořalku. Podorlická sodovkárna z Rychnova nad Kněžnou hodnotí začátek letošní sezony jako slabý.
„Začali jsme třetího září, avšak oproti loňsku je zájem malý,“ uvádí jednatel firmy Tomáš Konvalina. Z jednoho kila jablek můžete mít zhruba litr moštu.
Pokud dáváte přednost kořalce, stačí přinést jablka, firma zdarma vyrobí kvas, z něj kořalku, a pak stačí si pro ni přijet a zaplatit. Máte to zkrátka bez práce.