„Když třešně kvetly, tak nelítaly včely a opylení nebylo dostatečné," vysvětluje. „A to co vyrostlo, tak zničil třídenní déšť na přelomu června a července. Třešně popraskaly a bylo hotovo," dodává.

Za pravdu mu dává i další ovocnář, Jiří Lán. „Letos máme úrodu skoro nulovou, téměř všecko, co nám vydrželo červnové výkyvy teplot, zničily deště," stěžuje si.

Nízká úroda cenu za třešně neovlivní

Přesto se třešně alespoň někde sklízí. „Něco češeme, to je sice pravda, ale je to skutečně bída," potvrzuje Ivo Košťál. „Na druhou stranu jsem rád alespoň za to, co zbylo. Těchlovické družstvo má také špatnou úrodu," dodává.

Zemědělské družstvo Těchlovice patří mezi největší pěstitele třešní v České republice. „Poškodily nás velikonoční mrazy. Proti běžné skutečnosti očekáváme pokles sklizně asi o polovinu na zhruba 100 tun," potvrzuje špatnou úrodu ředitel družstva Miroslav Vodička.

Nízká úroda zatím překvapivě nemá velký vliv na cenu třešní. Za kilogram zaplatíme stejně jako loni 50 až 70 korun.

Málo je jablek 
ale také zeleniny

Problémy se špatnou úrodou nemají však pouze majitelé třešňových sadů. Na výkyvy počasí si stěžují například i pěstitelé jablek či zeleniny.

Nedostatek jablek pociťují například na Smetanově statku ve Svobodných dvorech, který je známý svými domácími saláty. „Část surovin do salátů si pěstujeme a část nakupujeme. Cena jablek je ale letos opravdu vysoká. Nicméně saláty nezdraží," řekl majitel statku David Smetana.

Kvůli střídání vedra a dešťů na přelomu jara a léta je letos opožděná a také pouze malá sklizeň zeleniny. „Rozdíl v úrodě například cibule a brambor v porovnání s loňským rokem je opravdu markantní," dodává Smetana. Jestli to ale bude mít dopad i ceny, za které zeleninu prodává, neví. „To  záleží na dovozu, kolik toho bude a jestli vůbec něco bude," vysvětluje.

Přestože si zemědělská družstva, sadaři i další pěstitelé ovoce a zeleniny letos na úrodu převážně stěžují, shodují se v jednom. Zatím to ceny potravin neovlivní.

Tomá Janota, Veronika Pírková