Kámen nás provází celým životem. Navíc v době kamenné byl pro člověka nejdůležitějším nástrojem.
Na těžbě a zpracování kamene jsou postaveny živnosti, a na nedostatek práce si stěžovat nemůžou.
Podle Miloše Brádleho je zájem o výrobky z kamene značný a od dubna do listopadu mají stále co dělat. „Zabýváme se mimo jiné restaurováním památek, což je časově náročná práce. Spolupracujeme také s firmami, kterým například děláme externí dlažbu, plot nebo zídky, takže práce je dost,“ objasnil Miloš Brádle.

Jeho společnost pracuje s pískovcem, který není nejlevnější. Export společnosti tvoří asi 30 procent, protože své výrobky vyváží do zemí EU a do Švýcarska. Zhruba 40 procent tvoří práce pro firmy, které kompletují hřbitovy.

Další firmou zabývající se těžbou pískovce je Kamenolom Javorka. „Těžíme pískovec, který je v Evropě unikátní. Krystalizací železa došlo k probarvení žlutého pískovce mramorovou růžovočervenofialovou kresbou,“ sdělil majitel František Žoček.

Z kamene jsou schody, kuchyňské linky, obklady, dlažba, plot nebo také hroby. A právě ty se v poslední době stávají terčem vandalů. „Každý hrob je originál. Pokud vandalové něco poškodí, je nutné hrob vidět a poté se rozhodneme, zda je nutné opravit jen část nebo je nezbytné udělat repliku,“ uvedl spolumajitel Kamenictví Pavel Kůrka. Ceny za hroby se mění, záleží jen na přání zákazníka, kolik je ochoten investovat, v každém případě se nejedná o zanedbatelnou částku.

V červenci informovala mluvčí hradecké policie Anna Pešavová, že se rozmáhají krádeže a vandalismus na hřbitovech. Lidé kradou kamenné sošky a schránky na urny, které jsou z kamene, protože se dají dobře zpeněžit.
Podobná situace je podle mluvčí pardubické policie Jitky Vavřinové také na Pardubicku.