Narvaný sál, pořádné vedro a k tomu boj čísel. Dražba bicyklů královéhradecké profesionální stáje, která se ve čtvrtek dopoledne udála na finančním úřadu, se rozjížděla (abychom zůstali u cyklistiky) spurtérským tempem.

Cena prvního kola vylétla na 44 tisíc – ta vyvolávací byla 15 500 korun.

Velkému skoku odpovídaly hned první reakce – byly udivené. „Taková cena je nesmysl," říkal jeden z přihlížejících. Další šel ještě dál: „Borec neví, že si za tím akorát tak poveze kačenu, protože to kolo je celý rozkroucený."

Celkově aukce vynesla téměř 760 tisíc.

Dražila se ojetá kompletní i nekompletní kola, rámy a cyklistické navigace. Cena speciálů, na nichž profesionálové jezdí, se pohybuje kolem 130 tisíc. V tomto případě šlo o dva roky staré a použité modely.

„Dal jsem si limit pětatřicet tisíc. Jenže ceny kompletních kol šly mnohem výš," říkal Richard Stejskal z Hradce Králové. Nakonec vydražil rám za necelých patnáct tisíc a neuspěl v licitaci o jednu ze čtyř navigací.

Je pravda že pětatřicet tisíc opravdu nestačilo. Boj o koupi se rozjel tak, že u kompletních kol vyšvihl cenu na tuto úroveň už první příhoz. A vedoucí dražby Jan Lír dokonce jednou odklepl předepsanou větou „potřetí a bez výhrad" sumu 53 tisíc.

Přesně se vybralo 759 700 korun, jež mají smazat dluhy hradecké stáje vůči finančnímu úřadu.

„Ale ty s naším fungováním nemají nic společného. Zůstaly po občanském sdružení, které fungovalo před námi," dušoval se manažer Vladimír Vávra.

Cyklodražba – čísla a pravidla

- Celkem dražba vynesla 759 tisíc a sedm set korun.
- V prvním patře finančního úřadu v Hradci se zaregistrovalo 120 dražitelů.
- Nejdražší kolo se prodalo za 53 tisíc korun – jeho vyvolávací cena byla 15 500 korun.
- Nejlevnější položkou se stala první ze čtyř cyklistických navigací – stála 2900 korun. Je zajímavé, že poslední ze čtyř navigací přišla na 3600, ač v jejím vybavení chybí nabíječka.
- Minimální příhoz byl určen na 500 korun, při dražbách navigací na stovku.
- Nejvyšší příhoz se vyšplhal na 20 tisíc korun.
- Vydražitelé museli zboží ihned zaplatit a po dražbě si ho mohli vyzvednout. Jeden z vítězů u sebe neměl dostatečnou hotovost, proto se dražba opakovala.