Už jeho dědeček byl hospodářem a tuto tradici teď udržuje i jeho vnuk Josef. Koním se věnuje od svých patnácti let, kdy nastoupil na Střední odborné zemědělské učiliště v Kladrubech n. L. Odtud potom přestoupil na veterinární školu do Hradce.

„Od té doby mě koně provázejí celým životem,“ říká Volf.
V současné době vlastní deset koní, které půjčuje jezdeckému klubu pro tréninky jezdců a vyžití dětí. Pokud má ve své stáji klisnu starou od jednoho roku do tří let, vyráží s ní na výstavy. Před čtyřmi lety tak například jeho tehdy tříletá klisna Omega zvítězila na východočeské oblastní přehlídce v Náchodě, odkud dokonce postoupila do celostátní soutěže v Ostravě.


Zde se po posouzení jejího původu, vzhledu a pohybu umístila v první desítce nejlepších koní celé České republiky. „Vzhled koně se samozřejmě ovlivnit nedá. Musí být jen dobře nakrmen, vyčištěn. Maximálně je dovoleno použít nějakou lehkou kosmetickou úpravu, která sem tam něco zakryje,“ říká chovatel Volf a dodává, že ocenění diplomem může být zárukou kvality pro případného zájemce o koupi koně. Dnes ve svých jedenašedesáti letech si rád ve volném čase vyjíždí na koni do přírody kvůli zdravému pohybu.