Mnohé z turistů odradily především chladné a deštivé víkendy v červenci, v srpnu se návštěvnost mírně zlepšila.

"Deštivá a chladná první polovina prázdnin lidi od cesty do Krkonoš odradila, obecně také v horách ubývá turistů z Německa, naopak mírně roste zájem Čechů a Poláků, ale jedná se většinou o krátkodobé pobyty, například prodloužené víkendy. Například čtrnáctidenní pobyt je skutečně výjimkou," řekla například Eva Lorencová z Informačního centra Turista v Peci pod Sněžkou na Trutnovsku.

Provozovatelům horských penzionů v Krkonoších konkurují například levné zájezdy k moři. "Zájem lidí o ubytování během letních měsíců byl až o třetinu menší než v loňském roce, klienty zřejmě odradilo počasí a dali přednost cestě k moři, kde měli jistější počasí," řekla Jana Bušová z turistického informačního centra Krkonoše ve Svobodě nad Úpou.

Nižší zájem hlásí i projekt Krkonošských cyklobusů, které od 2. června do 30. září nabízejí možnost přepravy turistů s jízdními koly mezi krkonošskými horskými středisky. V roce 2006 jejich služeb využilo na 37.000 pasažérů. "Z dosavadní statistiky vyplývá, že počty přepravených osob budou podstatně nižší. Příčinou je vrtkavé červnové víkendové počasí i prvních 14 červencových dní. Déšť a permanentně hrozící bouřky byly častou hrozbou cykloturistům, kteří pravděpodobně raději volili alternativní program," uvedla Dáša Palátková ze Svatku města a obcí - Krkonoše. V září jsou cyklobusy v provozu ve čtvrtek o víkendech a svátcích, horalé věří, že přijde ještě teplý podzim, který do hor přiláká více turistů.

Menší návštěvnost v porovnání s předchozím rokem zaznamenali v červenci také provozovatelé Autocampingu Rozkoš u České Skalice na Náchodsku, v srpnu se ale návštěvnost zlepšila. "Ten červencový propad způsobily extrémně chladné svátky, srpen byl s ohledem na návštěvnost lepší," řekl vedoucí autocampingu Rozkoš Libor Macháček. Podle něj v posledních letech stále klesá zájem turistů o přenocování ve vlastních stanech, lidé dávají přednost chatkám či vlastním karavanům, kterých každoročně přibývá. Autocamping na Rozkoši nabízí v sezoně například letní kino, půjčovnu sportovní potřeb a další služby. "Máme výhodu, že i v případě nepříznivého počasí mohou turisté objevovat různé památky a pamětihodnosti v poměrně blízkém okolí a nejsme odkázáni pouze na možnost koupání," řekl Macháček.

 

 

Koupaliště v Pardubickém kraji měla podprůměrnou sezonu

Plovárny a kempy v Pardubickém kraji letošní léto zažívaly podprůměrnou sezonu. Loni déle panovala tropická vedra a lidé si více užívali slunce. Některým provozovatelům se tak letos výrazně zkrátily tržby. Památkám v kraji počasí zase prospělo a hlásí mimořádnou sezonu.

"Celý srpen bylo nijaké počasí, pro pravidelný provoz potřebujeme, aby bylo čtyři, pět dní pěkné počasí za sebou. Letošní tržby budou asi o 20 procent nižší," řek jednatel Sportovních areálů města Chrudim Luděk Marousek.

O koupaliště, která jsou závislá na slunných a horkých dnech, navíc v posledních letech upadá zájem. Trend sledují například ve Svitavách.

"V červenci a srpnu, kdy pro nás bývaly žně, lidé odjíždějí na dovolené a města jsou poloprázdná," řekl Jiří Zámečník, jednatel městské společnosti Voda a sport Svitavy.

Podle něj také koupaliště válcují bazény u rodinných domů, které jsou již poměrně laciné. Když už lidé vyráží za zábavou a sportem, chtějí mít stále lepší servis, více atrakcí a dobré jídlo, dodal Zámečník.

"Uvidíme, jak se návštěvnost bude vyvíjet, tak za dva roky nás čeká rekonstrukce asi za 60 milionů korun, to může situaci vylepšit," uvedl.

Řada plováren ještě v červnu měla velmi dobré tržby. "Lidé byli natěšení na slunce," řekla Zdena Houdková z Plaveckého areálu Pardubice. V červenci, kdy chvílemi panovala tropická vedra, mívalo pardubické koupaliště návštěvnost okolo 2000 lidí.

"Srpen bývá obecně slabší, lidé už jsou sluníčka nabažení," dodala Houdková s tím, že na rozdíl od jiných koupališť, která na konci prázdnin zavírají, budou mít otevřeno patrně do poloviny září.

Menší radost mají z letošního léta také provozovatelé kempů. O 30 procent nižší návštěvnost měl například Autokemp U Kapličky u přehrady Pastviny na Orlickoústecku. U jindy obléhaného písníku Mělice na Pardubicku se letos koupalo rovněž méně lidí. Správce písníku Miloš Vojtíšek odhadl, že sezona byla proti loňsku slabší o 40 procent.

Půjčovny sportovních potřeb naopak považují léto za poměrně úspěšné. Lidé si půjčovali vybavení na sjíždění řek, neopreny i turistickou výzbroj.

"Na to, jaké bylo počasí, jsme spokojení. Denně si přišlo půjčit lodě maximálně 40 až 50 lidí," řekl Antonín Ptáček z Centra vodních sportů v Seči na Chrudimsku.

Velmi dobře jsou na tom s návštěvností památky v kraji, pro řadu z nich je letošek mimořádný. Mnohým výrazně pomohly kulturní akce, rytířská klání či řemeslnické trhy. Na hrad Kunětická Hora přišlo na trhy řemesel na sklonku července asi 1900 lidí, což je podle kastelána hradu Miloše Jirouška vynikající číslo. Rovněž celou sezonu si kastelán pochvaluje. "Sezona je mnohem úspěšnější než v předchozích letech," řekl.