Nenaplnily se tak černé scénáře z kraje roku, které očekávaly vysoké deficity. Udržet rozpočty na uzdě se podařilo především díky řadě škrtů a lepšímu výběru daní při oživování po hospodářské krizi.

„Vloni měl kraj ve srovnání s rokem 2008 stále výpadek příjmů ve výši zhruba 350 milionů korun. Při sestavování rozpočtu jsme proto byli konzervativní, a to se nám vyplatilo. Naše ekonomika tak prošla hospodářskou krizí bez újmy. Ani v loňském roce jsme krajskou pokladnu nezatížili žádným dalším úvěrem a naše ekonomika zůstává v dobré kondici,“ řekl ekonomický náměstek královéhradeckého hejtmana Josef Táborský.

Původně rozpočet Královéhradeckého kraje za loňský rok počítal se schodkem 225 milionů korun. Důvodem konečného kladného salda bylo zvýšení příjmů kraje a na straně výdajů úspory několika stovek milionů korun.

Na účtu Pardubického kraje pak zbylo 266 milionů korujn, ačkoliv podle původně schváleného rozpočtu měl být v minusu dokonce téměř 400 milionů korun.
„Na dobrém výsledku se podílely jednak vyšší výnosy sdílených daní, úspory výdajů, ale i odložení některých investičních akcí či evropských projektů, plánovaných k dokončení v roce 2010,“ uvedl náměstek pardubického hejtmana Roman Línek.

O náročnosti nutnosti vypořádat se s důsledky hospodářské krize pro krajské rozpočty hovoří především skutečnost, že jak Královéhradecký, tak i Pardubický kraj se musely od předloňského roku potýkat s propadem daňových příjmů o zhruba 300 milionů korun, tedy téměř o 15 procent. Vloni už ale příjmy ze sdílených daní začaly oproti předpokladům opět mírně růst.

Peníze z přebytků kraje použijí k posílení letošních rozpočtů. „Peníze jdou zejména na investiční projekty v oblasti dopravy, regionálního rozvoje, zdravotnictví a školství a také na podporu evropských projektů,“ uvedl mluvčí hradeckého hejtmanství Imrich Dioszegi.

Jak si vloni obě hejtmanství vedla

• Královéhradecký kraj: Příjmy kraje nakonec dosáhly 9,471 miliardy korun, celkové výdaje činily 9,049 miliardy korun.
Plánovaný schodek: 225 mil. Kč, rozpočet ale skončil přebytkem 423 mil. Kč

• Pardubický kraj: Příjmy kraje nakonec dosáhly 8,097 miliardy korun, celkové výdaje činily 7,832 miliardy korun.
Plánovaný schodek: 388 mil. Kč, rozpočet ale skončil přebytkem 266 mil. Kč