Důvodem je lednový orkán Kyrill, kvůli kterému jsou těžaři soustředěni na smrkové polomy, a na těžbu listnáčů jim nezbývají kapacity. Někteří výrobci palivového dřeva tvrdé dřevo zcela vyprodali, jiní výrazně prodloužili dodací lhůty. Zájem o palivové dřevo je podle nich na úrovni loňského roku. Cena palivového dřeva půjde po Novém roce nahoru.

Tvrdé dřevo, například z dubu, buku či habru, má oproti měkkému výrazně vyšší výhřevnost a déle hoří. Zájem o něj mají zejména majitelé krbových kamen a krbů. Měkké smrkové dřevo je pro krby méně vhodné a používá se hlavně ve speciálních kotlích na dřevo pro ústřední vytápění. Náklady na vytápění dřevem jsou v porovnání s ostatními palivy nejnižší, úspora se u domácností pohybuje v řádu tisíců korun ročně.

"Situace s tvrdým dřevem je kvůli přednostnímu zpracování kalamity svízelná. Pokud tři čtvrtiny roční těžby padne ve smrku, je malý prostor pro těžbu něčeho jiného," řekl ekonom společnosti J.M. Schlik - Kontinuum z Vokšic u Jičína Vladimír Tekverk. U měkkého dřeva společnost poptávku vykrývá, v případě tvrdého zájemce odkazuje na začátek příštího roku.

Obdobně hovoří podnikatel Pavel Lukavský, který se v Kvasinách na Rychnovsku zabývá výrobou a prodejem palivového dřeva. "Loni touto dobou byly dodací lhůty tvrdého dřeva asi dva týdny. Nyní jsou zhruba dvojnásobné. Kvůli kalamitě se tvrdého dřeva těží méně," řekl. Státní podnik Lesy České republiky potvrdil, že prioritou je zpracování kalamity a že menší nabídku listnáčů neodvrátilo ani posílení jejich těžby.

Pokud se po Novém roce s těžbou tvrdého dřeva ve větším nezačne, bude se podle Lukavského nynější stav příští rok opakovat. Tekverk věří tomu, že se příští rok poptávka s nabídkou vyrovná. "Zájemci by ale přesto neměli nechávat objednávku na poslední chvíli," řekl Tekverk.

Lidé přitom při současném růstu cen uhlí a dalších paliv nepohrdnou ani měkkým dřívím z pilařského odpadu. "Krajiny a další odpad z naší pilařské výroby se stále dobře prodávají. Odbudeme je bez problémů," řekl majitel pily v Novém Hrádku na Náchodsku Petr Klein.

Ceny palivového dříví podle výrobců od ledna vzrostou. "Zvyšují se ceny surového dřeva, dopravy a dalších vstupů. Odhadujeme nárůst cen o osm až deset procent," řekl Lukavský. Podle Tekverka se do vyšších cen promítne i lednové zvýšení daně z přidané hodnoty z pěti na devět procent. Vokšická firma nyní za jeden sypaný metr krychlový účtuje podle druhu dřeva od 750 do 1100 korun. Lukavský metr krychlový rovnaného dřeva prodává od 650 do 1100 korun.

Podle podniku Lesy ČR jsou ceny palivového dřeva v regionech značně rozdílné. "Závisejí na způsobu výroby, dřevině a lokalitě prodeje," uvedla mluvčí LČR Šárka Kubelková. Kalamita přitom podle ní přinesla mírné zvýšení možnosti samovýroby paliva ze zbytků po těžbě.

 

 

V Pardubickém kraji je palivového dřeva dostatek

V Pardubickém kraji je dostatek kvalitního tvrdého palivového dřeva. Zákazníkům dodají dřevo výrobci prakticky ihned, dodací lhůty však mohou být i dva týdny. Cena se od loňského roku výrazně nezměnila. Zájem o dřevo se liší podle regionu.

Například společnost Angelo ze Svitav má zásob dřeva dost a zákazníků letos méně. Dřevo dodá ihned. "Lidi mají nejspíš zásoby z loňska, kdy byla mírná zima," uvedl majitel firmy Pavel Vavřín.

Naopak Městské lesy Vysoké Mýto dřeva prodávají víc než loni. "Vysvětlujeme si to tím, že si buď lidé nakoupili kamna nebo se jim nechce do lesa těžit dřevo sami," řekl Martin Janecký z firmy.

Podle spolumajitele společnosti Jas z Moravské Třebové Jaroslava Fojta se lidé začnou zásobovat dřevem v nejbližší době a poptávka po palivovém dřevě ještě vzroste. Společnost dřevo dodá za týden až dva.

Buk nebo dub má větší výhřevnost, déle hoří a hodí se pro vytápění krbů a kamen. Měkké dřevo si kupují majitelé kotlů na dřevo pro ústřední vytápění. Metr prostorového dřeva nabízejí firmy mezi 600 až 1500 korunami za prostorový metr tvrdého dřeva z listnatých stromů. Metrové klády přijdou laciněji než polínka. Štípaný buk za 1500 korun nabízí například Dřevocentrum Medlešice na Chrudimsku.

"Většina lidí na vesnici má doma cirkulárku a dřevo si nařeže. Pětaosmdesát procent dřeva prodáme v metrovém dříví," řekl Janecký.

Řada lidí stále dává přednost samotěžbě. Se sekyrou a pilkou lze do lesa vyrazit například ve Vysokém Mýtě nebo do chrudimských městských lesů. Metr krychlový dřeva přijde na 50 až 70 korun. Lidé ovšem musejí počítat s tím, že stráví dva tři dny v lese, ne vždy jsou místa dobře přístupná autem. Náklady na dřevo zvyšuje odvoz či zapůjčení tažného vozíku.

Podle některých výrobců ceny dřeva v příštím roce porostou. Ovlivní ji zejména daň z přidané hodnoty z pěti na devět procent. Naopak podle Lenky Šťovíčkové ze společnosti Dřevocentrum Medlešice může na čas kvůli lednovému orkánu Kyrril klesnout cena smrkového dřeva. "Orkán zlikvidoval hodně lesů. Dřevo se bude hodit jen na topení a je možné, že smrkové dřevo půjde dolů," domnívá se Šťovíčková.