Žně v kraji jsou již prakticky u konce, podle údajů ministerstva zemědělství bylo k dnešku v kraji sklizeno 96,1 procenta ploch.

Průběžná čísla sklizně od ministerstva zemědělství uvádějí ještě vyšší růst úrody, než odhaduje ČSÚ. Podle ministerstva by průměrný hektarový výnos obilovin v kraji měl vzrůst na 5,84 tuny a meziročně tak být vyšší o 1,36 tuny, tedy o 30 procent. Například u ozimé pšenice by měl hektarový výnos vzrůst o 36 procent na 6,24 tuny z hektaru. Hradecký kraj se podle ČSÚ výrazně neliší od odhadů růstu sklizně v celé ČR, kde se očekává nárůst produkce základních obilovin o 15,2 procenta na více než 6,5 milionu tun. Celostátně by měl výnos stoupnout o téměř 17 procent na 4,98 tuny z hektaru.

Vyšší sklizeň v hradeckém kraji by měla podle statistiků zajistit zejména ozimá pšenice, jejíž sklizeň by měla vzrůst o 26 procent na 294.406 tun. Ozimá pšenice je tradičně nejvíce pěstovanou obilovinou, zemědělci jí letos oseli přes 60 procent ploch s obilovinami. Významný nárůst úrody, o 39 procent na téměř 43.000 tun, se očekává u ozimého ječmene.

Celková plocha osetá obilovinami se v kraji letos téměř nezměnila. Proti loňskému roku vzrostla jen o půl procenta na 82.569 hektarů.