Míru finanční gramotnosti nejsilněji ovlivňuje dosažené vzdělání . vysokoškoláci mají dvakrát vyšší skóre než lidé se základním vzděláním, řekl novinářům Petr Šmíd, který výsledky průzkumu prezentoval.

Největší sebevědomí, pokud jde o znalosti v oblasti financí, mají podle Šmída na severovýchodě Čech obyvatelé Ústeckého kraje. Paradoxně ale také nejčastěji krachují. Na 1000 obyvatel tam připadá deset osobních bankrotů, celostátní průměr je 5,5 bankrotů. Průzkum ukázal, že 45 procent domácností v Ústeckém kraji nemá rezervu, aby mohly zaplatit náhlý výdaj 9600 korun třeba za novou pračku, 37 procent domácností jen obtížně vychází se svými příjmy.

V Libereckém a Královéhradeckém kraji přiznává obtíže vyjít s příjmy shodně 28 procent domácností.

Ve finanční gramotnosti jsou na tom nejlépe Pražané, nejhůř dopadli obyvatelé Karlovarského kraje.

Hrají Finanční svobodu

Finanční gramotnost je podle odborníků třeba budovat odmala a oblast financí by se měla stát běžnou součástí vzdělávání na školách. „Máme pro základní a střední školy speciální hru, která se jmenuje Finanční svoboda a máme vyškolené lektory, kteří chodí do škol a hrají tam s dětmi," řekla mluvčí České spořitelny Klára Pačesová. Jde o deskovou hru podobnou oblíbeným monopolům. „Člověk si projde celým cyklem jedné rodiny a zažije na vlastní kůži její hospodaření, musí si udělat úspory, učí se vycházet s penězi, musí být připraven na nečekané výdaje a podobně," popsala hru Pačesová.

Pomoci s finančním vzděláváním dětí má i atlas Dnešní finanční svět, který využívají základní a střední školy, nebo on-line hra Tajuplná cesta určená starším dětem i dospělým.

Peníze na útěku ukážou, jak hospodařit
Přestože je Česko v počítačové gramotnosti lehce nad evropským průměrem snaží se k jejímu zlepšení přispět například i Česká národní banka. Nedávno spustila nový web s názvem Peníze na útěku, který má lidem pomoci orientovat se ve světě financí, ukázat jim, jak vést vyrovnaný rozpočet nebo vytvářet finanční rezervy.