Poslat dopis či balík čas od času potřebuje každý. Kromě České pošty mohou lidé využít kurýrní firmy. Je v nich nějaký rozdíl a jak se liší cena a podmínky u jednotlivých přepravců?

V závislosti na vybrané firmě mohou nastat různé komplikace. Samozřejmě se všichni kurýři předhánějí, jak jsou rychlí a spolehliví. Lidé si však stěžují na některé služby České pošty. „Občas se stane, že jsem doma, čekám balík a najednou se ve schránce objeví oznámení o zásilce. Pošťák kolikrát ani nezazvoní a jen vhodí lísteček. Další věcí, která mě na poště štve, je neochota některých zaměstnanců. Zapomněla jsem si doma oznámení o doručení balíků a na poště mi pracovnice pošty oznámila, že balík mám jen jeden. Stačilo dojít domů, vystát si opět půlhodinovou frontu a zásilka se jako kouzlem našla,“ stěžuje si Markéta Klejnová z Hradce Králové.

Česká pošta se snaží také konkurovat expresním firmám doručováním balíků v pozdějších hodinách. Od prosince posunula čas dodání zásilky z 16. hodiny až na 19. hodinu. Nabídka zatím platí v krajských a větších městech. “Pozdější doručování vítám, protože ze zaměstnání se před čtvrtou hodinou domů prostě nedostanu, a tak mi nezbývá, než jít na pobočku,“ pochvaluje si službu Štěpán Vomáčka z Hradce Králové.

Expresní kurýrní služba PPL garantuje dodání balíku do následujícího pracovního dne. Výhodou oproti České poště je telefonická domluva s příjemcem na čase dovozu a jeho případná operativní změna. Dva pokusy o doručení zdarma v případě balíku jsou samozřejmostí. „S PPL jsem vždy spokojená. Nikdy s nimi není problém se domluvit a dovezou mi zásilku kamkoliv,“ chválí si službu Markéta Klejnová.

Společnost DPD nabízí podobné podmínky jako PPL. Standardní dobu doručení uvádí do druhého dne a namísto dvou pokusů o dodání se snaží zásilku doručit až třikrát.

JAN PRUŠKA

Cena za doručení 1 kg balíku po ČR
Česká pošta – obyčejný 43 Kč, doporučený 54 Kč, cenný balík 68 Kč

 PPL – normální balík 95 Kč + 20% DPH + 3 % palivový příplatek* + 0, 35 Kč příplatek za mýtné = 118 Kč

 DPD – DPD classic 89 Kč + 20% DPH + 5 % palivový příplatek* + 0,36 Kč příplatek za mýtné = 113 Kč

* palivový příplatek je závislý na aktuální ceně pohonných hmot a každý měsíc se může měnit