Na etiketách třiceti potravinářských výrobků se objeví chráněná značka Mls Pardubického kraje 2010.
Regionální producenti převzali v sobotu na pardubickém dostihovém závodišti certifikát od hejtmana Radko Martínka, radního zodpovědného za zemědělství, životní prostředí a venkov Václava Kroutila i radního Petra Šilara. Logo je pro zákazníka zárukou, že kupuje český výrobek z českých surovin.

Nejlepší řezník, pekař či mlékárna

„Chceme docílit, aby se české výrobky dostaly do českých domácností. Logo na potravinách spotřebitele upozorní na kvalitní regionální potravinu,“ vysvětlil radní Václav Kroutil smysl potravinářské soutěže Mls Pardubického kraje.

Pořádala ji již počtvrté společnost Agrovenkov pod patronací Pardubického kraje v rámci mezinárodní výstavy Koně v akci.

Zelňáková kapsa a polotvrdý sýr

Nejlepší výrobky, které ohodnotila odborná porota i návštěvníci, dosáhly označení kvality. „To znamená, že podle značky Mls Pardubického kraje se každý dozví, že právě jeho řezník, pekař či mlékárna mají skutečně certifikované a jakostní výrobky,“ dodal radní Petr Šilar, který stál u zrodu myšlenky.

Odborná porota letos posuzovala 88 produktů od 24 výrobců z Pardubického kraje, kteří soutěžili ve čtyřech kategoriích. Zelňáková kapsa ze Štefanova pekařství v Lukové na Orlickoústecku bodovala mezi mlýnskými a pekárenskými výrobky, přírodní salámový polotvrdý sýr Artus z mlékárny Miltra B Městečko Trnávka na Svitavsku zaujal porotu při hodnocení mléčných výrobků.

Paštika s medvědím česnekem ze Skupic od Francouze

Nálepku s logem Mls Pardubického kraje získaly v kategorii masných výrobků paštika s medvědím česnekem z Francouzova uzenářství ze Skupic na Chrudimsku nebo zámecká šunka z letohradské firmy MASOEKO na Orlickoústecku. Cenu si odvážela i Jana Janurová z Pardubic za perník nazvaný

Radostný skok

Hejtman je přesvědčený, že v obchodech Pardubického kraje se budou objevovat regionální výrobky stále častěji: „Právě soutěž o nejchutnější a nejkvalitnější potraviny přispívá k větší popularizaci regionálních výrobců.“

Dobré výrobky od regionálních prvovýrobců také ochutnával. Jakmile obešel všechny stánky, vložil svůj hlas do ankety určené veřejnosti. „Výrobky jsou všechny fantastické a vybrat mezi nimi tři nejchutnější, je opravdu těžké. Myslím, že je z čeho vybírat,“ komentoval o víkendu pardubický hejtman Martínek své rozhodování.

Uzená pečeně Pavla Hubeného

Paštika s česnekem z Francouzova uzenářství, která dostala kromě odborné poroty ocenění i od návštěvníků, patřila také mezi hejtmanovy favority. Dalšími dvěma výrobky, které návštěvníkům nejvíce chutnaly, byla uzená pečeně z Řeznictví a uzenářství Pavla Hubeného z Bylan na Chrudimsku a zelník z Pekárny Letohrad na Orlickoústecku. Propagaci regionálních potravinářských výrobků podporuje Ministerstvo zemědělství ČR a Pardubický kraj.

Logo Mls Pardubického kraje může po víkendu užívat třicítka potravinářských výrobků. Pokud vás zajímá kompletní seznam všech oceněných, stačí kliknout na webovou adresu ZDE:

(mana)