Podle Michaela Weinbrennera z této rodinné stavební společnosti zájem po alternativním bydlení neklesá. Naopak zakázek přibývá. „Není se čemu divit, klasické novostavby v posledních letech hodně zdražily. Podobně úvěry,“ připomíná.

U mobilních domů nezapomíná zmínit jako výhodu rychlost výstavby. Po tornádu na jižní Moravě v roce 2021 dodali výrobky třeba do poničené obce Hrušky. Weinbrenner tvrdí, že zákazníci se nového bydlení dočkají už do dvou až tří měsíců. „Největší poptávka je po třípokojovém mobilheimu o velikosti 57 metrů čtverečních. Startovací cena je milion a půl,“ uvádí podnikatel.

Chaos kolem mobilních domů má vyřešit nový zákon. Přinášíme vám odpovědi na důležité otázky:

A jak vnímá blížící se nový stavební zákon? „Lidé se nás nejvíc ptají právě na podmínky a nutnost stavebního povolení. Až praxe ukáže, zda úprava vyjasnila pravidla dobře. Od úředníků na ně mnohdy nebyl jednotný pohled. A ani někteří lidé-hazardéři si s povolováním nelámali hlavu, nebo nechávali na domu kolečka a měli to jako odstavené nemotorové vozidlo,“ popisuje muž.

close Alternativní bydlení v mobilních domech? Podle jihomoravského výrobce Top Mobile House se poptávka zvyšuje. info Zdroj: Deník/Přemysl Spěvák zoom_in Alternativní bydlení v mobilních domech? Podle jihomoravského výrobce Top Mobile House se poptávka zvyšuje.

Většina jeho zákazníků si mobilheimy pořizuje pro trvalé bydlení a pevně usadí. „V současnosti, pokud jde o umístění někde na zahradě pozemku, kde se již zkolaudovaná stavba s číslem popisným nachází, stačil územní souhlas. Každopádně podle úpravy bude pro legální trvalé bydlení povolení pro většinu mobilheimů nezbytné,“ upozorňuje.

Podle něj ovšem nemusí platit často opakované nevýhody tohoto alternativního bydlení - menší životnost než u klasických domů, nezajímavý jednoduchý tvar či menší rozměry. „Hodně záleží, jak se o dům a hlavně dřevo staráte. Co se týká rozměrů, existují i mobilní modulové domy,“ podotýká.