Řeč je o třiadvacetileté Markétě Valciuové, původem z Nového Města nad Metují.

Ta přivezla před nedávnem první místo z mezinárodního mistrovství Německa Haare 2008 v kategorii nail design, kde triumfovala v konkurenci několika desítek soupeřek z celé Evropy. Výborná umístění už posbírala také na republikových šampionátech.

V současnosti patříte k české špičce v tomto ne až tak známém oboru. Jak jste se k němu vlastně dostala?

Za vysvědčení v deváté třídě jsem dostala první nehty, hned mě to velice bavilo a začala jsem se o tu oblast zajímat.

O nail designu toho obyčejní lidé moc nevědí, má tady u nás dlouhou tradici?

Modeláž gelových nehtů zde může být zhruba dvacet třicet let. Soutěže se pořádají přibližně osmnáct let.

Oblast designu jste studovala, než jste se tím začala živit?

Vystudovaná jsem v úplně jiném oboru, šlo o pedagogický obor, práci s dětmi. V sedmnácti jsem absolvovala kurzy a o rok později jsem začala v nail designu podnikat.

Do dneška jste už stihla dosáhnout celé řady úspěchů, kterých si nejvíce vážíte?

Těší mne úspěchy z prvního roku, kdy jsem šla soutěžit, byla tam velká konkurence. V roce 2006 jsem získala na republikovém šampionátu druhé místo v kategorii nail art, o rok později jsem v kategorii stamping nail art byla první.

Prosadila jste se však i v evropské konkurenci…

Před čtrnácti dny jsem se zúčastnila mezinárodního mistrovství Německa v Norimberku, kde jsem vyhrála v nail designu. Letos jsem byla také v Bratislavě na mezinárodním mistrovství Evropy Intercharm, kde jsem též vyhrála v nail designu. Je důležité umět jak vymodelovat nehet, což je soutěž nail design, tak i ozdobit jej, to je pro změnu nail art. Věnuji se obojímu.

Popište, jak taková velká evropská soutěž vypadá?

Podobné soutěže hodnotí porotci, kteří jsou ve světě hodně známí, mají kvalitu. Jinak pravidla jsou všude přibližně stejná. Čas bývá normálně dvě a půl hodiny. V Německu nás tak malinko zaskočili a překvapili, protože jsme měli pouze dvě hodiny.

Podle vašich výsledků soudím, že asi nemáte nouzi o zákaznice. Kolik lidí se vůbec modeláži nehtů u nás věnuje?

Nail designem se v republice živí hodně lidí, ale málo z nich je natolik dobrých, aby měli úspěchy ve světě. Fakt je, že potenciální klientela je tady velká. Mám přibližně padesát zakázek za týden. Asi jsem člověk, který neumí říct ne, takže přibírám neustále další.

Našla byste nějaký velký cíl do budoucna?

Určitě bych se chtěla dostat na mistrovství světa, kam se dostane vítězka z České republiky. Letos už mistrovství proběhlo, ale příliš se mi nevydařilo. Zvolila jsem ke své smůle materiál, na který nejsem příliš zvyklá. Jan Pokorný (jp)