Časy se ale mění a východočeským regionem, kde je nyní z hlediska práce nejhůř, se stalo Trutnovsko. Bez práce je tu 8,3 procenta lidí, zatímco na Svitavsku počet lidí bez uplatnění klesl na 7,8 procenta. Vyplynulo to z čerstvých čísel o nezaměstnanosti.

„Z dlouhodobého hlediska počet nezaměstnaných na dříve postiženém Svitavsku skutečně klesá. Hlavně se pak svírají rozevřené nůžky mezi okresem Pardubice, kde byl vždy naopak problém najít pracovníky, a ostatními regiony. Na Svitavsku právě díky dostupné pracovní síle vznikla řada průmyslových zón a zdejší podniky, které potřebují nekvalifikovanou sílu do montoven, zde rozšiřují své provozy," uvedl ředitel krajského úřadu práce Petr Klimpl.

„Nejsou lidi"

Ostatně, zhruba před rokem se po několika stovkách pracovníků poptával pardubický Foxconn. Neúspěšně, lidi nemohl sehnat a musel si pomoci zahraničními pracovníky.

Celkově nezaměstnanost zůstala na červencové úrovni, od září ale můžeme čekat opětovný růst. Jednak kvůli přílivu absolventů škol a učilišť na úřady práce, jednak kvůli postupnému útlumu sezonních prací. Situace se začne lepšit až po Novém roce.

Největším ohlášeným propouštěním zůstává odchod zhruba 100 lidí ze zkrachovalých Lázní Velichovky na Náchodsku.

Ve stejném regionu ale přišla i pozitivní zpráva výrobce autodílů Karsit Holding z Jaroměře v následujících dvou letech hodlá investovat 1,5 miliardy korun a vytvořit až 250 nových pracovních míst. Hlavními investicemi budou lisovací linka a rozšíření lakovny.

Východní Čechy jsou na tom navíc z hlediska nezaměstnanosti v republikovém srovnání velmi dobře. Hradecký a Pardubický kraj se v počtu nezaměstnaných dělí mezi 14 českými kraji o páté a šesté místo. Celorepublikově dosáhla míra nezaměstnanosti 7,5 procenta.

(kim, čtk)

Počet uchazečů na jedno volné pracovní místo

Rychnovsko 25,8

Náchodsko 23,4

Svitavy 19,4

Hradecko 15,8

Trutnovsko 14,5

Jičínsko13,9

Chrudimsko 11,7

Pardubicko 7,2

Orlickoústecko7,0

Celkem Česko 13,6