Částka odpovídá předpokládaným nákladům na roční provoz babyboxu, které zahrnují nejen spotřebu elektrické energie, vytápění, ale také náklady na SIM kartu a údržbu.

„Rotary Club Hradec Králové se rozhodl podpořit provoz babyboxu v Náchodě v souvislosti s celkovým plánem současného prezidenta Rotary International, Korejce Dong Kum Lee, který chce usilovat o záchranu co nejvíce dětských životů na celém světě,“ vysvětluje prezident Rotary Clubu Josef Ježek. „Každý den totiž umírá na celém světě více než 30 tisíc dětí,“ doplňuje Ježek.

„Za dar Rotary Clubu Hradec Králové jsme velmi vděčni, protože nás podporuje v rozhodnutí provozovat v rámci naší nemocnice babybox, a tak realizovat jednou z významných priorit nemocnice, kterou je zajištění kvalitní zdravotní péče pro všechny novorozence včetně této úzce vymezené skupiny,“ vyjádřil se slovy díků za finanční podporu ředitel nemocnice Švábl.

Babybox je novodobé označení pro místo, kam mohou matky anonymně a beze strachu z odhalení své identity odložit zpravidla novorozené dítě, o které se nemohou nebo nechtějí starat. Jde o speciálně vybavenou schránku o šířce 100 centimetrů, výšce 60 a hloubce 50 centimetrů. Schránka váží 150 kilogramů a vnitřek je dle potřeby vytápěn až na 38 stupňů Celsia. Po vložení dítěte se o něj bezprostředně postará zdravotnický personál.

Babybox v Oblastní nemocnice v Náchodě je v provozu od 6. února letošního roku. V Královéhradeckém kraji se jde o vůbec první místo svého druhu.

LUKÁŠ HOLUB