Aby družstvo s bohatou historií i nadále vzkvétalo, potřebuje do svého provozu šikovné a pracovité šičky. Těch je však poslední dobou z důvodu zániku učňovského školství nedostatek.

„Jsme na tom podobně jako jiní čeští výrobci, potýkáme se s nedostatkem pracovníků ovládajících řemeslo," potvrzuje předseda družstva Sněžka Miloslav Čermák a dodává, že se snaží v rámci možností dělat všechno pro získání co nejlepších zaměstnanců.

„V minulosti jsme chtěli například sponzorovat nějaké učiliště s tím, že bychom jim za pracovní síly platili. Bohužel se v deváté třídě nepodařilo nabrat děvčata. Dnes chce být totiž každý bankovním úředníkem. Přitom řemeslo je grunt. Když někdo nerozumí řemeslu, nemůže ani úspěšně podnikat," vysvětluje Miloslav Čermák.

Šikovná děvčata si ve Sněžce u šicího stroje vydělávají i přes dvacet tisíc korun měsíčně. A protože na českém trhu práce šičky chybí, musí Sněžka zaměstnávat také cizince. Momentálně vedení družstva  jedná s ministerstvem zahraničních věcí o náboru vietnamských pracovníků. Mezi nezaměstnanými Čechy je prý jen málo těch, kteří ovládají manuální profese, jež jsou ve Sněžce potřeba. Dalším problémem je prý ochota pracovat. „Pokud se českým nezaměstnaným pracovat nechce, pak volíme raději zahraniční občany," míní předseda družstva.

V současné době ve Sněžce uvítají například i ženy z domácností,  které by měly zájem o práci. „Rádi je zaškolíme a pokud vidíme, že se jedná o skutečný zájem, dotujeme jejich výplatu tři až čtyři měsíce, než se naučí pracovat efektivně. Bereme to tak, že je to pro nás perspektivní člověk, se kterým do budoucna chceme počítat," ujišťuje Miloslav Čermák a zdůrazňuje, že firma má pro ty, co pracovat chtějí, stále volná místa. „I kdyby přišlo najednou padesát lidí, máme pro ně práci," říká  ředitel družstva.

Zaměstnanci pracují ve Sněžce na dvě směny, když je potřeba, někdy i na tři.

Sněžka má 400 lidí, ale kromě toho má další čtyři dceřiné společnosti, dvě na Slovensku a dvě u nás. Celý holding má 1200 lidí v pěti různých firmách. Stoprocentním vlastníkem je Sněžka. „Před recesí jsme měli až 1600 lidí a předpokládáme, že opět o něco povyrosteme," plánuje Miloslav Čermák.

(Sněžka, výrobní družstvo Náchod, Jugoslávská 260, Náchod, www.snezka.eu, www.silvercase.cz)