V dnešní pravidelné rubrice se ještě budeme věnovat nájemníkům a podnájemníkům, jejich právům a povinnostem. Každý, kdo bydlel v nájmu, moc dobře ví, že je nájemce chráněn.

Proto přichází otázka, kdy může být nájemce z bytu vyhozen? „Nájemce je ze zákona významně chráněn, a nájemní smlouva tak nemůže být snadno ukončena. Samozřejmě se mohou na ukončení nájmu obě strany dohodnout uzavřením písemné dohody. Nájem na dobu určitou končí uplynutím této dohodnuté doby,“ vysvětlil Josef Černý ze Sdružení obrany spotřebitelů (SOS). close zoom_in

Jednostranná výpověď může být udělena jen ze zákonem stanovených důvodů. Pronajímatel v tomto případě musí nájemci poskytnout přístřeší. Přístřeším se rozumí provizorium do doby, než si nájemce opatří řádné ubytování a prostor k uskladnění jeho bytového zařízení a ostatních věcí domácí a osobní potřeby.

„Prvním zákonným důvodem pro výpověď je skutečnost, že nájemce nebo ti, kteří s ním bydlí, přes písemnou výstrahu hrubě porušují dobré mravy v domě, například nadměrným hlukem.

Výpověď může být udělena také proto, že nájemce hrubě porušuje své povinnosti vyplývající z nájmu bytu, a to zejména tím, že nezaplatil nájemné a úhradu za plnění poskytovaná s užíváním bytu ve výši odpovídající trojnásobku měsíčního nájemného a úhrady za plnění poskytovaná s užíváním bytu,“ informuje Josef Černý.

Důvodem pro udělení výpovědi je také skutečnost, že nájemce má dva nebo více bytů. Výjimku tvoří případy, kdy nelze na nájemci spravedlivě požadovat, aby užíval pouze jeden byt, například má–li jeden z nich pro letní období v rekreační oblasti.

Pronajímatel může nájemní smlouvu jednostranně ukončit také tehdy, když nájemce neužívá byt bez vážných důvodů nebo byt bez vážných důvodů užívá jen občas. „Pokud se jedná o byt zvláštního určení, například bezbariérový byt nebo o byt v domě zvláštního určení a nájemce není zdravotně postižená osoba, může pronajímatel nájem ukončit i bez svolení soudu,“ dodává Černý.

Zákon však umožňuje v některých dalších případech ukončit nájem s přivolením soudu, musí však nájemci poskytnout náhradní byt, který podle velikosti a vybavení zajišťuje lidsky důstojné ubytování nájemce a členů jeho domácnosti.

„Soudní svolení k výpovědi je nutné například tehdy, potřebuje-li pronajímatel byt pro sebe, manžela, či ostatní rodinné příslušníky. Také tehdy, jestliže nájemce přestal vykonávat práci pro pronajímatele a pronajímatel potřebuje služební byt pro jiného nájemce, který pro něho bude pracovat, nebo vyžaduje-li byt nebo dům opravy, při jejichž provádění nelze byt nebo dům delší dobu užívat,“ doplňuje Josef Černý.

close zoom_in PODNÁJEMNÍK V NÁJEMNÍM BYTĚ?

Pronajatý byt nebo část je možné jinému zájemci přenechat do podnájmu na dobu určenou ve smlouvě o podnájmu nebo bez určení doby, ale jen s písemným souhlasem pronajímatele. Není–li splněna tato podmínka, je smlouva neplatná.

Zároveň platí, že pokud nájemce bez souhlasu pronajímatele svůj byt přenechává do podnájmu, považuje se tato skutečnost za hrubé porušení povinností nájemce, které může být důvodem k výpovědi z bytu. Případná smlouva o podnájmu musí mít písemnou formu.

Zákon podnájemníky zvláštním způsobem nijak nechrání, a tak pokud se nájemce a podnájemník nedohodli jinak, je možné podnájem vypovědět bez uvedení důvodu. Po skončení podnájmu zároveň nemá podnájemce právo na náhradní podnájem.