Nyní na konci roku 2009 začínají úřady a statistici pomalu sčítat následky. Konečný účet sice krize ještě nevystavila, ale jen Liberecký kraj za ni zaplatil desítkou tisíc lidí bez práce.

V roce 2009 dokonce padl rekord v počtu nezaměstnaných. Jak ze statistik vypočítává ředitelka Úřadu práce v Liberci Kateřina Sadílková, historická hranice byla překonána již na jaře. „Tento rekord padl v březnu 2009, kde se o práci ucházelo 22360 uchazečů,“ upřesnila. „Nezaměstnanost dále nepřetržitě rostla až na počet 24879 v září 2009,“ popsala vývoj v kraji ředitelka Úřadu práce.

Následující měsíc sice došlo ke změně, ale jak statistiky uvádějí, jedná se pouze o zlom symbolický. Od června 2008 poprvé v říjnu začal počet nezaměstnaných klesat. Přesný počet zaevidovaných uchazečů o práci se posunul na úroveň 24.866 lidí. To je ovšem pouze o 13 uchazečů méně oproti minulému měsíci,“ dodává. Liberecký kraj se tak drží na procentuální úrovni 10,6%.

Liberecký kraj potkalo během krize hned několik hromadných propouštění. Propouštění v oboru sklářského průmyslu, které například jen na Železnobrodsku připravilo o práci několik stovek lidí, ne v negativním i pozitivním slova smyslu proslavilo předně v Novém Boru. Zde přišlo o práce také několik stovek lidí, ale nakonec alespoň někteří práci v obnoveném provozu nalezli.

Sklářský gigant Crystalex přijímá nové pracovníky, zatím jich je ale jen několik desítek. V provozu je zatím jen zušlechťování. „V současné době pracuje v Crystalexu kolem šedesáti lidí, kteří připravují novou výrobu, pracují na diarytu a máme také základní sestavu technickohospodářských pracovníků,“ uvedl jednatel společnosti CBC Jiří Hudera.

Dotkla se vás nějak ekonomická krize? Pište do diskuze pod článkem.

Pracovníci Crystalexu dokončují demontáž linek v Hostomicích, které přesunou do Nového Boru. „Zahájení provozu plánujeme na leden příštího roku, zapálení druhé pece pak na červen,“ potvrdil Deníku tento měsíc Jiří Hudera.

Jaký tedy bude konečný účet za krizí, která začala ve Spojených státech amerických jako problém přeceněných hypoték, a skončila jako celosvětový problém číslo jedna, to doposud nikdo neví. Deset tisíc lidí jen v Libereckém kraji však krize připravila o životní jistoty a jak potvrzuje tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí Štěpánka Filipová, jen za podpory v nezaměstnanosti stát utratil mnoho miliard navíc.

„Mimo jiné se výrazně zvýšily výdaje na podpory v nezaměstnanosti. V letošním roce jsou očekávané výdaje na podpory v nezaměstnanosti 15,7 mld. korun. K 30. září 2009 bylo na podpory v nezaměstnanosti vyplaceno 11,4 miliard, zatím co za celý předchozí rok se uchazečům o práci vyplatilo na podporách 7,1 miliard korun,“ zakončila průběžný součet ekonomiky tisková mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí ČR.