Nejlepším městem pro podnikání je v Královéhradeckém kraji opět Nová Paka na Jičínsku. Město s 9400 obyvateli zvítězilo ve čtvrtém ročníku republikového srovnávacího výzkumu Město pro byznys, a zopakovalo tak loňské prvenství.

Druhé místo v hodnocení patnácti měst obsadilo Nové Město nad Metují a třetí byla krajská metropole Hradec Králové. Uvedl to mluvčí projektu Michal Kaderka.

Nová Paka si úspěšně vedla i v prvních dvou ročnících soutěže. První ročník vyhrála a ve druhém byla třetí. Letos Nová Paka obsadila první příčku zejména díky nejlepším výsledkům v oblasti kvality lokality. V ní se zohledňuje mimo jiné stabilita krajiny, počet registrovaných pacientů na jednoho lékaře a kriminalita.

Dalších dobrých výsledků dosáhlo město v oblastech pracovního trhu a podnikatelského prostředí. Ty hodnotí například konkurenci na pracovním trhu nebo věk nezaměstnaných, respektive počet firem nebo podíl středních a velkých firem v hodnoceném městě. Města byla hodnocena na základě padesáti kritérií rozdělených do šesti oblastí.

„V našem zastupitelstvu je řada podnikatelů, kteří tlačí samosprávu na odstraňování překážek v podnikání. Žádný podnikatel není ze strany města zvýhodňován,” řekl při přebírání ocenění novopacký starosta Rudolf Cogan (Sportovci pro Novou Paku).

Nové Město nad Metují si velmi dobře vedlo v oblasti pracovního trhu a cenových podmínek. Ve druhé jmenované oblasti se město umístilo nejlépe v kraji.

Hradec Králové, který byl loni druhý, bodoval hlavně v oblasti podnikatelského prostředí. Velmi pozitivně hodnotili krajskou metropoli také místní podnikatelé.

Vyhlášení celostátního žebříčku 227 obcí výzkumu Město pro byznys se uskuteční ve středu 30. listopadu v Praze.

Loni se nejlepším městem pro podnikání stal Písek, na druhém místě skončila Nová Paka a třetí příčku obsadil Prostějov.

(čtk)