Lidé čím dál častěji přecházejí onemocnění a chodí do práce, i když nejsou stoprocentně v pořádku. Ukázala to chřipková epidemie, která se v průběhu prosince přehnala přes Českou republiku. Podle odborníků v tomto případě hrají významnou roli dva faktory, a to strach o práci v důsledku ekonomické krize a nevýhodné nemocenské a ošetřovatelské dávky.

Samoléčba

Chřipku přechodila rovněž Eva Novotná z Chrudimska. „Nevyplatí se zůstat týden doma. Přišla bych o peníze. Léčila jsem to sama horkými čaji a léky, které jsem si koupila. První tři dny byly krušné, ale pak se mi ulevilo,“ řekla mladá žena. Podle lékařů to ale není správný přístup. Přechozené nemoci se mohou později projevit na zdravotním stavu. Navíc oslabují imunitu a člověk je náchylnější k dalším chorobám.

„Zaměstnavatelé potvrzují, že oproti předchozím letům zaznamenávají menší počet případů, kdy si lidé nechávají od lékaře napsat neschopenku. A to dokonce i v případě, že jsou nemocné jejich děti. Pokud je to jen trochu možné, lidé do práce chodit nepřestávají,“ potvrzuje specialista na krizové řízení firem Tomáš Zdechovský. Dodává, že si lidé raději vyberou dovolenou, při níž pobírají peníze za celou dobu jejího trvání.

Doma zadarmo?

Při onemocnění totiž lidé nepobírají první tři dny vůbec nic. Přicházejí tak o značnou část peněz a mnohdy také o většinu měsíčních prémií. V případě týdenní nemoci včetně víkendu dostane podle zákona zaměstnanec plat ve výši šedesáti procent pouze za dva pracovní dny. V kombinaci se strachem ze ztráty svého zaměstnání si proto velká část zaměstnanců naordinuje samoléčbu a chodí dále do práce.

„Velkou roli hraje chystané propouštění tuzemských firem v prvních měsících příštího roku. Ohlásili snížení pracovních míst a zredukování podnikatelské činnosti. Dost často proto slyšíme, že si lidé nemohou dovolit být nemocní, aby nedali zaměstnavateli záminku k propuštění,“ vysvětluje Tomáš Zdechovský.

Při propouštění vedle pracovního poměru a jeho délky rozhoduje také spolehlivost a absence pracovníků.