Od dubna klesla díky nástupu sezonních prací v zemědělství či turismu o 0,3 procentního bodu, zájem o nové pracovníky mají díky ekonomického boomu i průmyslové firmy. Ještě vloni na počátku června činila  nezaměstnanost ve východních Čechách bezmála pět procent.

Z pohledu firem však takto nízká nezaměstnanost, která je společně s Německem nejnižší v Evropě, není narozdíl od pracovníků tak dobrou zprávou. Důvod je jednoduchý: „Nejsou lidi". „Nabídka volných uchazečů na pracovním trhu se permanentně snižuje a pro řadu firem je téměř nemožné najít vhodné kandidáty na zaměstnání. Odrazem tohoto stavu je akcelerující růst mezd, když výrazněji dostávají přidáno zaměstnanci s podprůměrnými příjmy," uvedl analytik Miroslav Novák z hradecké společnosti Akcenta CZ.

Firmám scházejí především zruční a kvalifikovaní řemeslníci. Vždyť na jedno volné místo dnes připadají v průměru dva uchazeči, což je rekordně málo. Okres Rychnov nad Kněžnou má s hodnotou 1,9 procenta vůbec nejnižší nezaměstnanost v Česku a tamní průmyslová zóna s filiálkou Škody Auto se poptává po několika tisících zaměstnanců a volných míst je tu dokonce víc než lidí bez práce.

I další analytici předjímají, že výrazněji už počet lidí bez práce klesat nebude. Není totiž už kam.

Lidé bez práce podle regionů
Nejnižší nezaměstnanost / Nejvyšší nezaměstnanost
Rychnovsko 1,7 %   / Broumovsko 8,3 %
Kostelecko 1,7 %      / Moravskořebovsko 7,3 %
Novoměstsko 2,3 % / Svitavsko 5,8 %
Dobrušsko 2,3 %      / Královédvorsko 5,2 %
Hlinecko 2,5 %          / Novobydžovsko 5,1 %
Jičínsko 2,6 %           / Českotřebovsko 5,1 %
Poličsko 2,8 %           / Jaroměřsko 4,9 %
Novopacko 2,8 %      / Králicko 4,8 %
Náchodsko 3,0 %      / Hradecko 4,6 %
Lanškrounsko 3,1 %  / Přeloučsko 4,5 %