Firma Deprag sídlí v původním bělohradském cukrovaru z roku 1850, který se později přeměnil na textilku a po druhé světové válce na strojírenský podnik. Vyvíjí, vyrábí a prodává profesionální pneumatické nářadí a pneumatické turbínové motory.

Stavba nové haly byla stoprocentně financována z vlastních zdrojů firmy. Stála během 11 měsíců.

„Potřebovali jsem sloučit a a vytvořit nové pracoviště,“ zdůvodňuje investici ředitel podniku Jiří Kotyška.

Závod nyní zaměstnává 160 pracovníků. Pro novou halu přibíral i nové zaměstnance.

Moderní prostor slouží jako zázemí pro 18 konstruktérů, ze staré budovy se sem přestěhovalo robotické a kalibrační pracoviště, vznikla tu moderní montáž pneumatického nářadí a skladovací prostory.

Na otázku, o kolik zaměstnanců se podnik do budoucna rozroste, Jiří Kotyška odpovídá:

„Máme jednoduchou strategii. Našim cílem je růst ročně o deset procent a s tím je spojen i nárůst pracovníků.“

Firma navíc spolupracuje se všemi školami v okolí, ať už je to novopacké učiliště, jičínská průmyslovka nebo liberecká technická škola. Vychovává si tak potencionální zájemce o práci.

„Máme zajímavý výrobní program, možnosti pro mladé lidi z hlediska automatizace, nemáme špatné mzdy,“ vypichuje Kotyška důvody, které přivedou do Depragu mládí.

Kontaminovaný objekt nahradila moderní hala

Od roku 1998 bojovala firma Deprag za odstranění ekologické zátěže, která ohrožovala zdroje pitné vody Jičínska. Ekologická „bomba“ tu zůstala po bývalé firmě Narex. Oleji a kalícími látkami z dřívější výroby byl zamořen jeden výrobní objekt včetně okolního terénu. Ministerstvo financí uvolnilo v roce 2011 na zbourání nevyužívaných objektů a odvoz kontaminované zeminy 99 milionů korun.