Ministra Petra Gandaloviče i generálního ředitele Lesů ČR Jiřího Nováka jsme požádali o rozhovor.

Jak to vidí ministr

Kolikátý už to je generální ředitel? Proč se v této funkci lidé tak střídají?
Není důležité, kolikátý ředitel to je. Rozhodující je, zda dokáže přinést Lesům ČR stabilitu a kredit, který tato firma má a musí mít. A samozřejmě zda dokáže naplnit všechna očekávání ze strany krajských představitelů, protože lesnická aktivita ovlivňuje život lidí v krajích a je důležité, aby se na úrovni krajů o těchto otázkách více diskutovalo.
Co tedy podnik Lesy ČR teď nejvíce potřebuje?
Nejvíce asi zmiňovaný klid a stabilitu. Pak hlavně, aby byl dokončen proces, který, věřím, že koncem roku, bude ukončen a budou podepsány smlouvy s jednotlivými smluvními partnery tak, aby těžba bez přerušení pokračovala i v příštím roce.Věřím, že k tomu dojde, protože podmínky veřejných zakázek byly dopředu konzultovány s úřadem pro hospodářskou soutěž. Není tedy důvod, aby toto řízení bylo jakkoliv zpochybněno.
Zůstane generální ředitelství Lesů ČR v Hradci Králové, nebo se bude stěhovat do Prahy?
Fámy není třeba komentovat. Lesy ČR musejí nyní decentralizovat svoji řídící struktruru tak, aby větší odpovědnost náležela jednotlivým krajským ředitelům. Věřím, že v Hradci zůstane strategické i finanční řízení a kontroling a reprezentace podnik.

…a jak ředitel?

Přišel jste ze Správy Krkonošského národního parku. S jakými pocity jste novou funkci přebíral? Musel jste se dlouho rozmýšlet?
Nebylo to rozhodování jednoduché. Kvalitativně je podnik Lesy České republiky jinou organizací, než byla správa národního parku. Uvědomuji si velkou odpovědnost.
Na co se hlavně nyní zaměříte?
Jak už řekl pan ministr, navážu na dva základní dokumenty, kterými jsou memorandum mezi ministerstvem zemědělství a konfederací lesnických a dřevařských svazů. Dále budu pracovat na ukončení výběrových řízení v co nejkratší době.
Nebojíte se, že židle, do které jste usedl, je příliš horká a vaši předchůdci zde dlouho nevydrželi?
Do této funkce bez obav nešel nikdo. Samozřejmě přiznávám, že určitý strach mám. Ale věřím, že se mi podaří prosadit záměry, s nimiž jsem ředitelování přebíral.

Ředitelem Lesů ČR je Jiří Novák

Vrchlabí - Správa Krkonošského národního parku přišla osvého šéfa. Ten byl totiž dopopledne jmenován ministrem Petrem Gandalovičem do funkce generálního ředitele Lesů České republiky.

Ve výběrovém řízení porazil sedmnáct soupeřů. Právě zkušenosti způsobení ve Správě Krkonošského národního parku, které šéfoval sedm let, Jiří Novák zúročil vpředložené koncepci. Zaměřil ji na decentralizaci instituce prostřednictvím přesunu krajských inspektorátů na odštěpné závody, na zeštíhlení ředitelství a na větší využívání dotačních nástrojů EU.

To oslovilo komisi iministra zemědělství Petra Gandaloviče. „Jako generální ředitel Lesů hodlám postupovat podle koncepce, se kterou jsem do výběrového řízení šel,“ uvedl ke jmenování Novák. Správu národního parku teď dočasně povede náměstek Petr Štěpánek, který idříve Nováka vjeho nepřítomnosti zastupoval.

Valná hromada Svazku Krkonoše, která zasedala dnes ráno, deklarovala zájem ovyslání svého zástupce do komise pro výběr ředitele. Ministerstvo životního prostředí však podle mluvčího Jakuba Kašpara zatím není rozhodnuto, zda vůbec výběrové řízení bude. Ze zákona může totiž ministr Bursík ředitele jmenovat přímo.

Jsem rád, že jsme vyřešili Sněžku, říká Jiří Novák

Krkonoše - Odstupující ředitel Správy Krkonošského národního parku Jiří Novák se už do své kanceláře nevrátí. „Ode dneška jsem zaměstnancem Lesů České republiky. Ale v regionu zůstávám. Budu pracovat v Hradci Králové,“ uvedl pro Krkonošský deník.

Co vás přivedlo k myšlence usilovat o tento post?
Lesnictví jsem studoval. Po škole jsem v lesích dvanáct let pracoval před nástupem do Správy Krkonošského národního parku. A za druhé mě s přibývajícím věkem napadlo, že je potřeba zamyslet se, jestli ještě člověk chce dělat nějakou kariéru nebo ne. Tak jsem to prostě zkusil.


Máte radost, že jste uspěl?
Samozřejmě. Je to velká pocta.


Neobáváte se židle, o které se všeobecně říká, že není na dlouhé sezení?
Do této funkce by bez obav nešel nikdo. Tedy ani já. Samozřejmě, že strach mám, to nepopírám. Ale věřím, že se mi podaří prosadit to, s čím do tohoto ředitelování jdu.


Jako šéf Správy národního parku ve Vrchlabí jste pracoval sedm let. Co dobrého po vás zůstalo? Na co jste hrdý?
Myslím, že se mi podařilo udržet určitou kontinuitu po svém předchůdci Oldřichu Lábkovi. Rozvinout dobré vztahy se starosty horských obcí a měst i hejtmany obou krajů. Také se povedlo najít cestu dovnitř organizace. Ukázalo se, že zásadní změna celého managementu byla správnou cestou. Z mého pohledu máme dobře připravený nový plán péče, i když je to zatím jen pracovní materiál. A nemůžu zapomenout taky na úspěšné vyřešení lokality Sněžky. Na podobě nové lanovky i stanic jsme našli dohodu s městem Pec pod Sněžkou.


Jak pomůžete z nového postu Trutnovsku?
O tom zatím vůbec nemám konkrétní představu. Budu pracovat v Hradci Králové, v regionu zůstávám. Veřejnosti se pozitivně dotkne například naplňování takzvaného Programu 2000, který je zaměřen na odpočinkovou funkci lesa.


Už jste ukončil dosavadní pracovní poměr?
Ano. Právě dnes jsem přestal pracovat pro ministerstvo životního prostředí.


Víte, kdo by mohl přijít po vás?
Nemám tušení. To je věc ministra Martina Bursíka.