Uzavřela smlouvu o strategické spolupráci se společností Steel Manufacturing Bohemia, která v březnu vyhrála tendr na prodej strojíren z konkurzní podstaty. Firma Steel Manufacturing Bohemia za strojírny EXCON zaplatila 96,125 milionu korun. Výrobní areály EXCON a ZVU spolu  sousedí.

„Převzetí kontroly nad komplexními výrobními kapacitami EXCON Steel představuje pro naši skupinu klíčové strategické posílení jejích výrobních kompetencí, zejména pak v oblasti energetiky a chemie. U nového výrobního závodu ZVU Strojírny chceme nyní dosáhnout původních objemů výroby v co nejkratším čase," uvedl ředitel pro akvizice a fúze strojírenské větve skupiny SAFICHEM GROUP Martin Hájek. ZVU Strojírny převzaly i zhruba 140 zaměstnanců strojíren EXCON.

Skupina SAFICHEM je podle Hájka připravena v nadcházejícím období výrobu v nové kapacitě významně kapitálově podpořit. EXCON Steel v minulosti realizovala referenční projekty pro AERO Vodochody, Škoda Power, Alstom Power, Borsig, Gaspromneft, Spolana či Duslo Šala. EXCON Steel byla rovněž smluvním partnerem francouzské společnosti AREVA a amerického Westinghouse pro dodávky při realizaci dostavby jaderné elektrárny Temelín. „Na tyto reference chce SAFICHEM GROUP jako nový provozovatel aktiv EXCON Steel nejenom plně navázat, ale rovněž je zásadním způsobem posílit," uvedl Hájek.

Do problémů se strojírny EXCON dostaly loni zejména kvůli nevydařenému kontraktu na výrobu konstrukcí pro větrné elektrárny pro německou firmu. Kvůli neodebrání a neuhrazení téměř poloviny zakázky se EXCON Steel dostala do platební neschopnosti. V insolvenci se EXCON Steel ocitla loni v červenci. Soud firmě v srpnu povolil řešit úpadek reorganizací. Firma ale žádný reorganizační plán nepředložila a v lednu sama požádala Městský soud v Praze o prohlášení konkurzu. V únoru správce vyhlásil výběrové řízení na prodej podniku.