Elektrárny Opatovice (EOP) zdraží od ledna teplo o dvě procenta. Úprava ceníku se týká zejména domácností v regionu Pardubic a Chrudimi a částečně také na Hradecku.

„Hlavní důvody drobného nárůstu ceny je 2,7 miliardy korun, které jsme investovali do ekologických opatření. Negativní vliv na cenotvorbu má bohužel i nižší bezplatná alokace povolenek CO2," řekl mluvčí firmy Martin Sýkora.

Cena tepla od EOP je od roku 2015 dvousložková. Vedle peněz za odebrané teplo klient platí i fixní částku za sjednaný výkon. EOP dodává přímo teplo 35 tisícům domácnostem na Pardubicku a Chrudimsku a některým odběratelům na Hradecku.

Za odebraný gigajoule tepla domácnosti příští rok zaplatí 498 korun, letos hradí 487,4 koruny. Předloni je stál jeden gigajoule 442,52 koruny. Domácnosti, které žijí v bytě 3+1, ročně odeberou průměrně 25 gigajoulu ročně. Náklady se jim zvýší o 20 korun.

„Elektrárny Opatovice upravují cenu tepla tak, aby lépe odpovídala nákladům na jeho pořízení a zvýhodňovala odběratele, kteří efektivně využívají sjednaný maximální výkon," dodal.

Opatovická elektrárna vyrábí teplo z uhlí. Průměrná cena tepla z uhlí se v Česku pohybuje kolem 560 korun za gigajoule, u tepla ze zemního plynu až kolem 620 korun za gigajoule.

Domácnosti, které odebírají teplo od městské společnosti Tepelné hospodářství Hradec Králové, budou mít cenu jinou. V příštím roce za teplo zaplatí 509 korun za gigajoule. Firma kupuje teplo z Opatovic nad Labem a dodává je 24 tisícům domácností. Podnik nechá cenu tepla v roce 2017 na úrovni letoška.

Podíl městské firmy na trhu s teplem v Hradci je asi na 80 procent. „K zásadnímu zdražování není důvod. Inflace je nízká a makroekonomické prostředí v Česku je stabilní," řekl ředitel Jiří Seidler.