Pokud pěstitelé nestihnou stromky zasázet do konce roku, hrozí jim ztráta milionů korun státních dotací na výsadbu nových sadů. Informoval o tom tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Dotace se pohybují od 50.000 do 200.000 korun na hektar nového sadu.

Hlavní období pro podzimní sázení je v první polovině listopadu. "Sázet se nyní nedá. Sníh leží i v nížinách a půda je velmi podmáčená. Pokud přijdou avizované mrazy až minus deset stupňů, situace se ještě zhorší," řekl Ludvík. Čekání na oblevu by mohlo sázení prodloužit o několik týdnů nebo by se muselo odložit na jaro.

Nasázení stromků do konce prosince je přitom podmínkou pro získání dotace na novou výsadbu. Ročně se s dotací vysází kolem 500 hektarů sadů. "Nyní je ohroženo asi deset až 20 procent těchto výsadeb. Ve finančním vyjádření to odhadem představuje dotace za pět až deset milionů korun," řekl Ludvík. Na podzim pěstitelé vysazují hlavně jabloně, švestky, višně a meruňky.

Samotné sady současné zimní počasí nijak neovlivňuje. "Vegetace byla na vstup do zimního spánku připravená. Letošní rok v sadech začal o dva až tři týdny dříve. Dříve začala a také skončila i sklizeň," řekl Ludvík. Ovocné sady se v Česku rozkládají na ploše 17.086 hektarů. Z nich nejvíce zabírají jabloně, a to 9033 hektarů.