Místní poplatek ze vstupného na různé kulturní, sportovní a společenské akce se v Pardubicích již platit nebude. Zastupitelé města toto úterý rozhodli o zrušení vyhlášky, která určovala, že pět procent z ceny vstupenek má směřovat do pokladen městských obvodů. Zrušení vyhlášky se přitom odehrálo v době, kdy se ukázalo, že dva velké profesionální sportovní kluby poplatek vůbec nehradily. Hokejisté a basketbalisté. Za poslední tři roky zpětně se údajně jedná o miliony.

Na doporučení radních pardubičtí zastupitelé zrušili vyhlášku o místním poplatku ze vstupného. „Na zrušení tohoto poplatku se dohodlo vedení města s představiteli městských obvodů. Poplatky ze vstupného nevybírá řada větších měst, například Hradec Králové, Liberec či Plzeň. Snadněji než Pardubice tak získávají pořadatelství významných kulturních a sportovních akcí,“ uvedl hlavní důvod konce vyhlášky mluvčí radnice Michal Zitko.

Až čtyři miliony?

Jenomže vyhláška, která přestane platit za dva týdny, může ještě přinést horké chvíle především dvěma sportovním klubům. HC Eaton Pardubice a BK Pardubice. Oba vrcholové kluby totiž poplatky ze vstupného neodváděly a za dobu, po kterou tak nečinily, se částka vyšplhala do poměrně značných sum. Otázkou podle primátora Pardubic Jaroslava Demla je, zda se tato povinnost na oba kluby vůbec vztahovala. Některé organizace zřizované městem jsou totiž od poplatku ze vstupného osvobozeny – například školy - či akce charitativního charakteru. Zda se ale mezi ně řadí i sportovní kluby, v tomto případě akciové společnosti, v níž je pouze část v majetku města, je podle Demla na posouzení odborníků. „Je to na právní rozbor,“ sdělil pardubický primátor Jaroslav Deml. Jeho náměstek Michal Koláček se však přiklání k názoru, že oba kluby povinnost odvádět pět procent ze vstupného měly, a podpírá to argumentem: „I Městský rozvojový fond Pardubice musel poplatek platit, a to je stoprocentní akciová společnost města.“

První městský obvod před časem oslovil všechny firmy, které na jeho území pořádaly různé akce, aby přiznal poplatky za tři roky zpátky. Jde o desítky subjektů. „Dál se o to stará správce poplatků – a tím je náš ekonomický odbor,“ pravila včera starostka prvního městského obvodu Hana Tomanová. Jakou částku dluží obvodu oba sportovní kluby, neuvedla s tím, že je vázána mlčenlivostí. Opozice ze sociální demokracie však v případě hokejistů operovala sumou ve výši tří milionů, u basketbalu jedním milionem. „Samozřejmě budeme trvat na uhrazení poplatku,“ podotkla Hana Tomanová. „I když nevím, jak rozhodne správce poplatku. Zda půjde o plnou výši, nebo jestli něco odpustí. Ale každopádně budeme všem firmám měřit stejným metrem,“ dodala starostka prvního městského obvodu, který zrušením vyhlášky přijde o nejvíce peněz.