První místo za živnostníky si dnes v Pardubicích odnesla Jarmila Janurová z perníkářské společnosti JaJa. První firmou kraje se stala společnost H.R.G. V Pardubickém kraji letos soutěžilo 120 podnikatelských subjektů, uvedla mluvčí akce Lenka Vrátná.

V kategorii živnostník se na druhém a třetím místě se umístili rovněž pardubičtí živnostníci, provozovatel textilního a interiérového ateliéru Jan Svoboda se společností Intertex a třetí příčka patří Janu Pohorelci, jež opravuje vzduchotechnické a klimatizační zařízení.

Mezi firmami se také vedlo společnosti Příhoda z Hlinska, která vyrábí textilní rozvody vzduchu. Třetí místo obsadil internetový obchod s nábytkem a bytovými doplňky Forliving z Chrudimi. Krajská živnostnice roku začínala péct první perníky na zakázku před 17 lety, tehdy ještě v domě rodičů.

Dnes zaměstnává 25 lidí a výrobky prodává na domácí trh i do zahraničí, Rakouska, Itálie, Francie nebo Texasu, uvedla Janurová.

Celostátní kolo soutěže, která má podpořit malé a střední podnikatele, se uskuteční 15. listopadu ve Slovanském domě v Praze. Soutěžící nesmí mít obrat vyšší než 1,4 miliardy korun. Porota je hodnotila na základě ekonomických ukazatelů nebo například podle ratingu Hospodářské komory.

Finalisty vybírali porotci složení z marketingových odborníků, zástupců státní správy či ekonomických novinářů také podle podnikatelského příběhu.